Trzej Królowie samotnie powędrują w orszaku na Rynek Główny w Krakowie
Trzej królowie 6 stycznia przejdą samotnie tradycyjnymi trasami Orszaku Trzech Króli w Krakowie. Z powodu pandemii organizatorzy przygotują pochód z poszanowaniem zasad reżimu sanitarnego i obowiązującego prawa. Ich przemarsz będzie można śledzić on-line.
Jak przekazał Paweł Czerenko w komitetu organizującego Orszak Trzech Króli, 11. edycja wydarzenia w Krakowie będzie miała szczególny charakter z powodu obostrzeń wprowadzonych, aby przeciwdziałać pandemii koronawirusa.
„Trzej królowie samotnie przejdą tradycyjnymi trasami orszaku czerwonego, niebieskiego i zielonego, aby oddać pokłon Dziecięciu na Rynku Głównym” – poinformował.
Wędrujących króli będzie można obserwować dzięki transmisji w Internecie. Wszystkie wydarzenia zostaną zaprezentowane na profilu Orszaku na Facebooku przy pomocy technologii telewizyjnej z wykorzystaniem pięciu kamer. Orszak poprowadzą ze studia w Sukiennicach Lidia Jazgar i Łukasz Lech.
„Ideą tegorocznego wydarzenia jest połączenie wszystkich przyjaciół Orszaku Trzech Króli i tych, którzy dopiero tym razem chcą dołączyć do tej formy świętowania, poprzez łącza internetowe, abyśmy także w czasie pandemii mogli stworzyć jedną wielką wspólnotę ludzi szukających – tak jak trzej królowie – prawdy, dobra i piękna” – wskazali organizatorzy.
Jak podkreślili, symboliczne przejście trzech króli ulicami Krakowa nie wiąże się z tworzeniem zgromadzenia publicznego. Dlatego wszyscy chętni proszeni są, aby uczestniczyć w nim za pośrednictwem komputerów, laptopów czy smartfonów. „Przypadkowych świadków wydarzeń na ulicy prosimy o przestrzeganie reżimu sanitarnego i zachowywanie dystansu społecznego” – zaznaczono.
Paweł Czerenko przypomniał, że tradycją Orszaku Trzech Króli jest wspieranie dzieł charytatywnych. Dlatego podczas zbiórek organizowanych w 50 krakowskich parafiach będzie można wspomóc działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, które pomaga osobom doświadczającym bezdomności.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi obecnie w Krakowie dwa centra pomocy dla osób bezdomnych, a także mieszkania wspierane dla kobiet oraz całych rodzin doświadczających bezdomności. Wszyscy lokatorzy otrzymują wsparcie pracownika socjalnego, doradcy zawodowego i psychoterapeuty, a w razie potrzeby prawnika.
W zbiórce będą pomagali stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Orszak Trzech Króli organizowany jest w Krakowie od 11 lat. Tradycyjnie kilkutysięczny pochód wychodzi z trzech różnych kościołów, aby po przejściu ulicami miasta spotkać się na Rynku Głównym. Tam monarchowie oddają hołd Dzieciątku.
Orszak “czerwony” (europejski), poprowadzony jest tradycyjnie przez metropolitę krakowskiego i przechodzi trasą spod katedry na Wawelu, ulicą Grodzką na Rynek Główny. Inna, znacznie dłuższa jest trasa orszaku “zielonego”, (symbolizującego kontynent azjatycki). Wyrusza on z kościoła św. Stanisława Kostki na Dębnikach i przez most Dębnicki dociera na Rynek. Orszak “niebieski” (afrykański) wyrusza z kościoła św. Floriana z pl. Matejki, aby ul. Floriańską dotrzeć na Rynek.