Trzaskowski nowym szefem komisji ds. środowiska Europejskiego Komitetu Regionów
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski został wybrany w czwartek na przewodniczącego Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Europejskiego Komitetu Regionów. Kluczowym priorytetem Trzaskowskiego na nowym stanowisku mają być bezpośrednie fundusze unijne dla miast i regionów na walkę z kryzysem energetycznym.
Komitet Regionów jest unijnym ciałem doradczy, w którym zasiadają samorządowcy z 27 krajów UE. Komisja ENVE odpowiada w Komitecie za Europejski Zielony Ład, w tym politykę energetyczną i klimatyczną, bioróżnorodność, gospodarkę o obiegu zamkniętym i plan działania na rzecz zerowego zanieczyszczenia.
Mandat Trzaskowskiego będzie trwał dwa i pół roku. Samorządowiec będzie również przewodniczył grupie roboczej „Zielony Ład w terenie”, kierując działaniami KR na rzecz umieszczenia miast i regionów w centrum transformacji UE w kierunku neutralności klimatycznej.
„Obecna niepewność geopolityczna, wysoka inflacja i ceny energii spowodowane bezprawną wojną Rosji w Ukrainie nie zmniejszają stanu zagrożenia klimatycznego, w którym żyjemy. Nie ma czasu do stracenia. Jedynym rozwiązaniem jest walka z ubóstwem energetycznym poprzez zapewnienie miastom i regionom bezpośrednich funduszy i pomocy technicznej w celu poprawy efektywności energetycznej, zmniejszenia rachunków za energię i przyspieszenia rozpowszechniania energii ze źródeł odnawialnych – ocenił Trzaskowski. – Bez zaangażowania obywateli i społeczności lokalnych nie osiągniemy zrównoważonej i sprawiedliwej transformacji dla wszystkich” – dodał.
Zdaniem prezydenta Warszawy, należy wzmacniać partnerstwa instytucjonalne reprezentującego interesy samorządów Komitetu Regionów z Komisją Europejską, Parlamentem i Radą UE, tak aby głos miast i regionów nie pozostawał bez echa i skutecznie kształtował prawodawstwo dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu.
„Władze lokalne i regionalne muszą znaleźć się w centrum reform strukturalnych rynku energii zaplanowanych na 2023 r., wraz z obowiązkowymi mechanizmami konsultacji w ramach rozporządzenia w sprawie zarządzania energią. Obecność sprawozdawców Komitetu Regionów w różnych składach Rady, czy to w grupach roboczych, czy w radach ministerialnych, musi być regułą, a nie wyjątkiem” – podkreślił.
Trzaskowski z zadowoleniem przyjął rezolucję Komisji ENVI Parlamentu Europejskiego przyjętą przed rozpoczynającą się za cztery tygodnie konferencją klimatyczną ONZ (COP 27).
„Śledzimy uważnie stanowiska państw członkowskich dotyczące globalnych negocjacji w sprawie klimatu i oczekujemy, że Rada UE jednoznacznie potwierdzi pilną potrzebę wielopoziomowej współpracy i pełnego zaangażowania władz lokalnych i regionalnych we wdrażanie porozumienia paryskiego w ramach konkluzji końcowych COP27” – powiedział samorządowiec.
Dodał, że proces z Edynburga i ramy konwencji ONZ w sprawie ochrony różnorodności biologicznej (CBD COP 15) są przykładem do naśladowania.