Trwa cisza wyborcza i referendalna. Kary za ich złamanie to nawet milion złotych
Od północy trwa cisza wyborcza oraz cisza referendalna przed odbywającymi się jutro, 15 października, wyborami parlamentarnymi oraz referendum ogólnokrajowym. Czym są, czego nie można robić i co grozi za ich złamanie?
Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed wyborami i trwa do momentu zakończenia wyborów. Oznacza to, że obecna potrwa do godziny 21:00 w niedzielę, 15 października – możliwe jest jednak jej wydłużenie przez uprawnione do tego organy.
Zgodnie z art. 107 Kodeksu Wyborczego, w czasie ciszy wyborczej zabrania się m.in. agitacji wyborczej. Uznaje się za nią „publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego”
Zalicza się do niej m.in. organizacja manifestacji, pochodów, zgromadzeń, wygłaszanie przemówień, podawanie wyników sondażów czy rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Co ważne, agitacja wyborcza dotyczy także mediów społecznościowych i działalności internetowej. To m.in. publikacje czy udostępnianie materiałów dotyczących kandydatów w wyborach i partii.
W lokalach wyborczych nie można eksponować symboli, napisów, a także znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
Możliwe jest podawanie informacji na temat frekwencji wyborczej.
Za złamanie agitacji wyborczej grozi kara od 20 złotych do 5 tysięcy złotych. Za podawanie wyników sondaży od 500 tysięcy złotych do nawet miliona.
Cisza wyborcza nie dotyczy rozwieszonych wcześniej banerów czy reklam, a także artykułów opublikowanych przed rozpoczęciem ciszy wyborczej. Zabronione jest jednak poruszanie się pojazdami lub pojazdami z przyczepą, na których prezentowani są kandydaci czy komitety wyborcze.
W tym roku jednocześnie odbywać się będzie także referendum ogólnokrajowe, co oznacza także ciszę referendalną. Zasady są podobne do tej wyborczej. Różnicą jest zakaz podawania informacji o frekwencji (za co grozi kara od 500 tysięcy do nawet miliona złotych), a także działania zachęcające lub zniechęcające do udziału w referendum.
Cisza referendalna obowiązuje do czasu zakończenia referendum.