Trinity College Dublin wycofuje karę finansową
Społeczność studencka Trinity College Dublin (TCD) odniosła znaczące zwycięstwo w walce o prawo do protestu. Uniwersytet wycofał się z nałożenia na Związek Studentów kary finansowej w wysokości 214 tysięcy euro za utratę dochodów spowodowaną blokadą wejścia do Book of Kells, jednej z głównych atrakcji turystycznych na kampusie.
Protesty studentów, które miały miejsce na kampusie, spowodowały, że TCD straciło dochody generowane przez odwiedzających Book of Kells, średniowieczny manuskrypt przyciągający rocznie ponad pół miliona turystów. Uniwersytet, który nie otrzymuje wystarczających funduszy od rządu i polega na innych źródłach dochodu, argumentował, że taka strata jest dla niego dużym obciążeniem finansowym. W związku z tym zdecydowano się obciążyć Związek Studentów kosztami utraconych dochodów.
Odwołanie kary
Decyzja o wycofaniu kary została ogłoszona w poniedziałkowy wieczór przez prezesa Związku Studentów, László Molnárfi. W oświadczeniu dla studentów Molnárfi stwierdził, że to „zwycięstwo dla prawa do protestu”. Wskazał również, że jeśli utrata dochodów wynika z pokojowych protestów, które nie prowadzą do aresztowań, jest to koszt funkcjonowania w liberalnej demokracji, gdzie takie działania są legalne i zachęcane.
Reakcje i kontekst
Decyzja o nałożeniu kary spotkała się z krytyką ze strony polityków i działaczy społecznych. Mairéad Farrell, rzecznik Sinn Féin ds. szkolnictwa wyższego, nazwała karę “bardzo niepokojącą”, podkreślając, że protesty studenckie mają długą i dumną tradycję, a głosy studentów nie powinny być tłumione. Gary Gannon z Partii Socjaldemokratycznej określił decyzję TCD jako “haniebną próbę stłumienia protestów studentów”, a Richard Boyd Barrett z Partii Ludzie Przed Zyskiem nazwał karę “haniebnym atakiem na wolność słowa”.
Pozytywne zmiany
W międzyczasie, Związek Studentów ogłosił, że uniwersytet wycofał również procedury dyscyplinarne wobec niektórych studentów zaangażowanych w protesty. Prezes-elekt związku, Jenny Maguire, opublikowała w mediach społecznościowych list otrzymany od TCD, w którym uniwersytet przyznaje, że mimo udziału w zakłócających normalne funkcjonowanie uczelni wydarzeniach, zdecydowano się nie kontynuować sprawy dyscyplinarnej ze względu na pozytywne relacje z przedstawicielami studentów.
Zakończenie protestów pro-palestyńskich
Wcześniej w tym miesiącu zakończył się protest pro-palestyński na terenie uniwersytetu, po osiągnięciu porozumienia między TCD a protestującymi. Uniwersytet zobowiązał się do wycofania inwestycji z izraelskich firm działających na terenach okupowanych, które znalazły się na czarnej liście ONZ.
Decyzje podjęte przez Trinity College Dublin pokazują, że dialog i współpraca między studentami a administracją mogą prowadzić do pozytywnych zmian i wzajemnego zrozumienia, jednocześnie podkreślając znaczenie prawa do pokojowego protestu w demokratycznym społeczeństwie.