Trend przejścia na czystą energię nabiera tempa, ale zbyt wolno
Przejście na czystą energię jest nieuniknione, ale tempo, w jakim odchodzimy od paliw kopalnych, pozostaje niewystarczające – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). C
Choć agencja przewiduje, że odnawialne źródła energii dostarczą połowę światowej energii elektrycznej do 2030 roku, emisje wciąż pozostają na niepokojąco wysokim poziomie.
Z informacji zawartych w raporcie wynika, że bez odpowiednich działań globalne ocieplenie może przekroczyć kluczowy próg 1,5°C. Choć postępy w rozwoju technologii odnawialnej oraz przejście konsumentów na pojazdy elektryczne i pompy ciepła są imponujące, inwestycje w paliwa kopalne wciąż są zbyt wysokie.
Niepokojąco brzmi też uwaga dotycząca roli ropy naftowej i gazu w światowej gospodarce. MAE podkreśliła konieczność utrzymania pewnego poziomu inwestycji w te źródła, ale jednocześnie zauważyła, że obecne finansowanie jest dwukrotnie wyższe niż powinno. Dyrektor wykonawczy MAE, Fatih Birol, podkreślił, że choć paliwa kopalne będą nadal odgrywać pewną rolę, twierdzenia dotyczące ich “bezpiecznej” przyszłości wydają się coraz mniej przekonujące.
W raporcie odniesiono się również do kontrowersyjnych decyzji rządów dotyczących otwarcia nowych pól naftowych, wskazując na niespójność z globalnymi celami klimatycznymi. Chociaż przywódcy zobowiązali się w 2015 roku do ograniczenia wzrostu temperatury do poniżej 2°C, obecne tendencje wskazują na wzrost średniej temperatury o 2,4°C do 2100 roku.
Bliski Wschód jest kolejnym obszarem obaw. Niestabilność w regionie, który kontroluje 67% światowych rezerw ropy, może wpłynąć na światowe rynki energii, pogłębiając niepewność globalnej gospodarki.
Jednak jest też miejsce na optymizm. MAE z nadzieją patrzy na energię słoneczną i wiatrową jako potencjalne długoterminowe rozwiązania problemu niestabilności energii. Chociaż wyzwania pozostają, dążenie do zrównoważonej przyszłości energetycznej jest coraz bardziej wyraźne.