Termin na uchwalenie budżetu samorządów w 2021 roku zostanie wydłużony do 31 marca
Przygotowujemy rozwiązanie wprowadzające jednorazowe wydłużenie terminu uchwalenia budżetu samorządów w roku 2021 do 31 marca – poinformował w piątek PAP wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem Paweł Szefernaker. Ustawowy termin na podjęcie uchwały budżetowej mija 31 stycznia.
Informacje przedstawione przez Szefernakera to wynik spotkania konsultacyjnego premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego poświęconej pandemii i obostrzeniom. Rozmowa odbyła się w sobotę, 31 października, a jednym z jej efektów było wprowadzenie co do zasady pracy zdalnej w urzędach i jednostkach organizacyjnych. Tak, jak zapowiadano, kolejne kwestie rozpatrzono w następnych dniach.
Szefernaker, który jest współprzewodniczącym Komisji Wspólnej, w komunikacie przesłanym PAP poinformował, że “MSWiA we współpracy ze stroną samorządową przygotuje rozwiązanie wprowadzające jednorazowe wydłużenie terminu uchwalenia budżetu jednostki samorządu terytorialnego w roku 2021 do 31 marca”.
Samorządy zyskają zatem dwa miesiące, jako że zgodnie z ustawą ostateczny termin na podjęcie uchwały budżetowej mija 31 stycznia.
Propozycja ta zostanie zgłoszona podczas prac nad zmianą tzw. ustawy covidowej procedowanej obecnie w Senacie – wyjaśnił wiceminister.
Jak powiedział PAP dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, w wielu samorządach trwają jeszcze prace nad projektami budżetu.
Wiceszef MSWiA odniósł się również do formułowanego przez samorządowców postulatu, który dotyczył zmiany terminu przedłożenia radzie gminy, powiatu i sejmikowi projektu budżetu przez organ wykonawczy. Zgodnie z ustawą termin ten mija 15 listopada. Jak zaznaczył Szefernaker, postulat ten nie może być zrealizowany w trybie doraźnym przed upływem tego terminu.
Inne ustalenia dotyczącą kwestii terminów postępowań administracyjnych. Szefernaker wyjaśnił, że MSWiA przygotowało, po konsultacji z Ministerstwem Sprawiedliwości, projekt przepisów w tej sprawie, który również zostanie zgłoszony podczas prac nad zmianą tzw. ustawy covidowej w Senacie.
Jak zaznaczył wiceminister, zawarte w projekcie rozwiązania przewidują m.in. możliwość wstrzymywania biegu terminów przez organy administracji publicznej na okres nie dłuższy niż 30 dni – z możliwością ponownego wstrzymania ich biegu, za zgodą organów drugiej instancji.
“Realizujemy ustalenia spotkania premiera Mateusza Morawieckiego ze stroną samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Te propozycje usprawnią funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego podczas drugiej fali epidemii COVID-19” – podkreślił wiceminister.