Ten produkt podrożał o 50 proc. w dwa lata
Ceny niektórych produktów znacząco wzrosły, inne spadły. Najnowsze dane z aplikacji PanParagon pokazują, że kawa mielona podrożała o 50proc., a cukier staniał o 26 proc.
To tylko niektóre z produktów, których ceny zmieniły się w ciągu ostatnich dwóch lat. Co to oznacza dla konsumentów? O tym w artykule Business Insider Polska.
Zmiany cen produktów codziennego użytku mają bezpośredni wpływ na domowe budżety. Wzrost cen kawy czy wody mineralnej o ponad 30 proc. może być odczuwalny dla wielu gospodarstw domowych. Z drugiej strony, spadek ceny cukru może przynieść ulgę w innych obszarach wydatków.
Nie wszystkie produkty podrożały. Masło zanotowało minimalny wzrost ceny o 0,8 proc. w ciągu dwóch lat. Jednak w ostatnim roku cena masła wzrosła o około 30 proc.. To pokazuje, że trend cenowy może się różnić w zależności od produktu i okresu.
W ciągu ostatnich dwóch lat ceny niektórych produktów, takich jak winogrona czy imbir, wzrosły nawet o 60 proc. To świadczy o znaczących zmianach na rynku spożywczym, które mogą mieć wpływ na wybory konsumenckie i strategie zakupowe.
“Anonimowe dane z paragonów to cenne źródło informacji o aktualnych trendach zakupowych, cenach poszczególnych produktów czy realnej inflacji” – podkreśla Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon w rozmowie z Business Insider Polska, wskazując na znaczenie danych z aplikacji dla analizy rynku.
Podsumowując, analiza cen produktów spożywczych pokazuje, że konsumenci muszą zmierzyć się z różnymi trendami cenowymi, które mogą wpłynąć na ich codzienne życie i decyzje zakupowe.