BiznesSpektakularna metamorfoza Placu Andersa z finiszem w postaci Andersia Silver

Spektakularna metamorfoza Placu Andersa z finiszem w postaci Andersia Silver

Spektakularna metamorfoza poznańskiego Placu Andersa z niezwykłym finałem. Z nieuporządkowanego skweru, okresowo wykorzystywanego przez objazdowe wesołe miasteczka do tętniącego miejskim życiem biurowego centrum Poznania.

Spektakularna metamorfoza Placu Andersa z finiszem w postaci Andersia Silver

W 2025 r. planowane jest zakończenie prac i oddanie do użytku biurowca Andersia Silver – czwartego etapu trwającej od 25 lat inwestycji zlokalizowanej przy Placu Andersa, którą wspólnie realizują Von der Heyden Group i Miasto Poznań. Łączny budżet inwestycji to 250 mln euro, czyli ponad miliard złotych. Zanim jednak zabudowa placu się rozpoczęła był jeden śmiały pomysł i grupa odważnych osób.

Plac Andersa w latach 90-tych

Dokładnie 30 lat temu – w 1993 r. władze miasta Poznania ogłosiły przetarg na deweloperski projekt zabudowy zlokalizowanego w centrum stolicy Wielopolski placu.

Obraz
“W Poznaniu lat 90-tych Plac Andersa funkcjonował jako skwer bez przeznaczenia, okresowo wykorzystywany przez objazdowe wesołe miasteczka. Po drugiej stronie, przy ul. Kościuszki znajdowały się stare zabudowania browaru, lecz Starego Browaru jeszcze wtedy nie było. To był zupełnie inny Poznań i elementy krajobrazu, które – wraz z biurowcami – tworzą współczesny pejzaż Placu wtedy po prostu nie istniały

wspomina Adam Trybusz, inicjator i pomysłodawca realizacji, Prezes Zarządu Andersia Property Sp. z o.o.

Nie wszyscy dziś pamiętają, że obok Placu Andersa przebiegał poznański szlak handlowy lat 90-tych. Wiódł on z uruchomionego w 1989 r. słynnego targowiska przy ul. Bema do ulicy Półwiejskiej, czyli deptaku usianego wówczas licznymi sklepami i straganami z jarmarcznymi sprzedawcami oferującymi prawie wszystko. W takim właśnie Poznaniu rozpoczęła się realizacja wizjonerskiej zabudowy Placu Andersa.

Pionierska idea stworzenia poznańskiego centrum biznesowego

Obraz

Odważny i nowatorski na ówczesne czasy pomysł spotkał się z przychylnością poznańskich władz. W zawiązanym w latach 90-tych partnerstwie publiczno-prywatnym kluczową rolę odegrało zaangażowanie kolejnych prezydentów Poznania, łącznie z trwającą obecnie kadencją Prezydenta Jacka Jaśkowiaka, oraz uczestnictwo inwestora, Svena von der Heyden, odpowiedzialnego za biznesowy rdzeń projektu.

Przyświecała nam idea stworzenia centrum biznesowego, pionierskiego w kontekście postkomunistycznej poznańskiej rzeczywistości, a jednocześnie tak potrzebnego w ówczesnym Poznaniu. Plac Andersa miał stać się miejscem, w którym polskie i międzynarodowe korporacje mogłyby lokalizować swoje biura oraz przedstawicielstwa, a przedsiębiorcy planować nowe inwestycje. Chcieliśmy stworzyć poznańskie City, którego zadaniem miało być wprowadzenie miasta w nowy wymiar rozwoju i nadchodzące milenium

wyjaśnia Adam Trybusz.

Systematyczna zabudowa Placu Andersa

Obraz

Projekt zabudowy Placu Andersa składał się z kilku etapów. Jako pierwsze na placu wyrosło Poznańskie Centrum Finansowe (PFC), którego budowę ukończono w 2001 r. Kolejnym obiektem, oddanym do użytku w 2007 r. była Andersia Tower wraz z hotelem Andersia. W 2012 r. powstała Andersia Business Centre, a w trakcie budowy jest czwarta realizacja najważniejsza, czyli Andersia Silver.

Czujemy się pionierami w budowie nowoczesnych biurowców w Poznaniu, a naszym niewątpliwym sukcesem jest fakt, że zapoczątkowaliśmy rozwój stolicy Wielkopolski w tym kierunku. Każdy z kolejnych budynków powstających na Placu Andersa wyznaczał standardy i na swoje czasy przodował wśród nieruchomości biurowych. Taka też jest budowana właśnie Andersia Silver

zauważa Trybusz.

Finał na miarę XXI wieku, czyli nadchodzi Andersia Silver

Na ten biurowiec czeka nie tylko Poznań. Powstająca właśnie 25-kondygnacyjna Andersia Silver będzie najwyższym budynkiem stolicy Wielkopolski i charakterystycznym akcentem finalizującym realizowaną od ćwierć wieku inwestycję. Jego niezwykłą fasadę tworzyć będą semistrukturalne ściany kurtynowe dające efekt jednorodnej tafli szkła, dzięki iluminacji widoczne także w nocy. Andersia Silver będzie nie tylko niezwykle atrakcyjnym architektonicznie obiektem, ale także biurowcem zaprojektowanym zgodnie z najwyższymi standardami i zasadami zrównoważonego rozwoju.

Obraz

Już na etapie wznoszenia konstrukcji Andersii Silver zostały zastosowane, po raz pierwszy w Poznaniu, np. intrygujące, widoczne z ulicy deskowanie samowznoszące i osłony przeciwwiatrowe. Pomyślano także o ograniczeniu śladu węglowego, bowiem na dużej części powierzchni południowej fasady biurowca zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne umożliwiające lokalną produkcję energii na potrzeby systemów znajdujących się w budynku. To nie wszystko. Andersia Silver będzie mogła pochwalić się aż dziewięcioma stacjami do ładowania pojazdów elektrycznych na parkingach. Będzie też nowoczesna rowerownia z zapleczem sanitarnym i 241 stanowiskami postojowymi, 22 stanowiskami do ładowania hulajnóg elektrycznych oraz stacjami serwisowymi. Do pomieszczenia tych prowadzić będą specjalne rozsuwane drzwi, usytuowane na parterze biurowca, aby korzystający z jednośladów mieli jak najlepszy dostęp do budynku. Ekologiczność Andersii Silver potwierdzi, m.in. certyfikat LEED na poziomie Gold.

Biurowiec będzie mógł poszczycić się także najnowocześniejszą i komfortową powierzchnią oraz niesamowitymi widokami na panoramę miasta, zarówno z wyższych pięter budynku, jak i najwyższej położonych w Poznaniu tarasów.

To największy i najnowocześniejszy pod względem technologicznym i inżynieryjnym biurowiec, spełniający wymagania środowiskowe, zaspokajający we własnym zakresie potrzeby energetyczne i otwarty na potrzeby najemców, między innymi poprzez rozwiązania Smart Building, aplikację dla najemców, otwierane moduły okienne, czy możliwość zaaranżowania wewnętrznej klatki schodowej. Andersia Silver w swojej skali i konsekwencji realizacji jest kolejnym kamieniem milowym w rozwoju tkanki urbanistycznej Poznania ” podsumowuje Trybusz.
Wybrane dla Ciebie