MałopolskaŚmiertelne zatrucie tlenkiem węgla

Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla

46-letnia kobieta najprawdopodobniej śmiertelnie zatruła się tlenkiem węgla. W niedzielę, służby ratunkowe interweniowały w jednym z oświęcimskich mieszkań, w którym doszło do zgonu 46 – letniej obywatelki Ukrainy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta podczas kąpieli zatruła się tlenkiem węgla.

<p>Przemyœl, 09.01.2019. Radiowóz policji w Przemyœlu, 9 bm. (dd/doro) PAP/Darek Delmanowicz</p>
<p>Przemyœl, 09.01.2019. Radiowóz policji w Przemyœlu, 9 bm. (dd/doro) PAP/Darek Delmanowicz</p>

Do zdarzenia doszło 7.01.br. o godzinie 18.20. Operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące zwłok kobiety odnalezionych przez rodzinę w wannie. W związku z podejrzeniem, że mogło dojść do zatrucia tlenkiem węgla, ulatniającego się z piecyka gazowego. Na miejsce zostali wezwani strażacy. Przeprowadzone przez nich badanie potwierdziło podwyższony poziom tlenku węgla.

Objawami zatrucia tlenkiem węgla są: ból głowy, uczucie zmęczenia, nudności, bardzo złe samopoczucie, podwyższone tętno, wymioty, trudności z oddychaniem, duszności, zaburzenia orientacji i równowagi; zaburzenia rytmu serca, drgawki, utrata przytomności.

W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, ewakuować osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, wezwać Pogotowie Ratunkowe. Jeśli osoba poszkodowana nie oddycha – przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową.
Dbając o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich należy sprawdzać drożność wentylacji, a także wyposażyć mieszkanie w czujnik tlenku węgla. Jeśli łazienka wyposażona jest w piecyk gazowy należy zachować czujność ponieważ może dojść do nagromadzenia tlenku węgla podczas kąpieli. Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, więc ludzie go nie wyczuwają.

Wybrane dla Ciebie