PolskaSkazany były senator PiS walczy o dozór elektroniczny po brutalnym incydencie z psem

Skazany były senator PiS walczy o dozór elektroniczny po brutalnym incydencie z psem

Były senator PiS, Waldemar Bonkowski, skazany za brutalne znęcanie się nad psem, stara się o odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego. Sąd jeszcze nie podjął decyzji w tej sprawie.

Skazany były senator PiS walczy o dozór elektroniczny po brutalnym incydencie z psem

W marcu 2021 roku Bonkowski przywiązał psa do haka holowniczego swojego samochodu i ruszył, zwiększając prędkość. Zwierzę nie nadążyło, przewróciło się i było ciągnięte za pojazdem, co spowodowało jego śmierć. Całe zdarzenie zostało nagrane przez innego kierowcę i przekazane policji. Pies doznał obrażeń wewnętrznych skutkujących niewydolnością krążeniowo-oddechową.

Wyrok i apelacje

Bonkowski został skazany na trzy miesiące bezwzględnego pozbawienia wolności oraz rok ograniczenia wolności w formie prac społecznych. Sąd Rejonowy w Kościerzynie wydał wyrok, który następnie został zmieniony przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Mimo to, były senator nadal nie rozpoczął odbywania kary, składając wniosek o dozór elektroniczny.

Walka o dozór elektroniczny

Wniosek Bonkowskiego o odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego, złożony przez jego pełnomocnika, trafił do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Procedura ta wymagała uzupełnienia brakujących formalności, w tym zgód dorosłych domowników i pełnych danych personalnych skazanego. Sąd penitencjarny będzie teraz oceniać, czy spełnione są wszystkie warunki, by skazany mógł odbywać karę poza więzieniem.

Kontrowersje i krytyka

Sprawa Bonkowskiego wzbudziła wiele kontrowersji i oburzenia, zarówno wśród społeczeństwa, jak i organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. W procesie występowało pięć takich organizacji jako oskarżyciele posiłkowi. Pomimo wyroku, Bonkowski do końca procesu nie przyznawał się do winy, twierdząc, że padł ofiarą politycznej nagonki.

Przeszłość polityczna Bonkowskiego

Waldemar Bonkowski jest znaną postacią na Kaszubach. W 2015 roku uzyskał mandat senatora jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości. W 2018 roku, po serii antysemickich wpisów w mediach społecznościowych, został zawieszony w prawach członka partii przez Jarosława Kaczyńskiego i stał się senatorem niezrzeszonym. W 2019 roku próbował ponownie dostać się do parlamentu, tym razem z własnego komitetu wyborczego, jednak bez sukcesu.

Co dalej?

Decyzja sądu o dozór elektroniczny może potrwać kilka miesięcy. Jeśli wniosek zostanie uwzględniony, Bonkowski będzie musiał przebywać w domu z nadajnikiem monitorującym jego ruchy. Będzie mógł opuszczać miejsce zamieszkania tylko w określonych godzinach, na przykład w celu pracy lub praktyk religijnych. Jeśli nie będzie przestrzegał nałożonych ograniczeń, sąd może cofnąć zgodę na dozór elektroniczny i nakazać jego natychmiastowe osadzenie w więzieniu.

Wybrane dla Ciebie