Skandal farmaceutyczny w Indonezji: skazanie kierownictwa firmy po śmiertelnych zatruciach dzieci
W wyniku tragedii, która wstrząsnęła Indonezją, szef i trzej urzędnicy firmy farmaceutycznej Afi Farma zostali skazani na karę dwóch lat pozbawienia wolności oraz na grzywnę w wysokości 1 miliarda rupii indonezyjskich.
Skazanie nastąpiło po tym, jak syrop na kaszel produkowany przez firmę został powiązany ze śmiercią ponad 200 dzieci.
Śledztwo wykazało, że syropy na kaszel wyprodukowane przez Afi Farma zawierały niebezpieczne ilości toksycznych substancji. Szczególnie niepokojące było stwierdzenie, że składniki syropu nie były odpowiednio testowane, a firma opierała się jedynie na certyfikatach jakości wydanych przez dostawcę.
Prokuratura stwierdziła, że w okresie od października 2021 do lutego 2022 firma otrzymała partie glikolu propylenowego, który jest składnikiem syropu. Niestety, badania wykazały, że partie te zawierały od 96% do 99% glikolu etylenowego, substancji toksycznej i stosowanej w produktach takich jak farby czy płyn hamulcowy.
Choć obrona firmy podkreślała, że indonezyjskie regulacje nie wymagały rygorystycznych testów składników, sędzia Sądu Rejonowego Kediri w Jawie Wschodniej uznał oskarżonych za winnych umyślnego wytwarzania produktów farmaceutycznych niespełniających norm bezpieczeństwa.
Ta tragiczna sprawa ujawnia poważne luki w nadzorze nad łańcuchem dostaw leków i podkreśla konieczność zaostrzenia kontroli w branży farmaceutycznej na całym świecie. Od 2022 roku odnotowano ponad 200 zgonów indonezyjskich dzieci, które zmarły z powodu ostrego uszkodzenia nerek spowodowanego zanieczyszczonym syropem na kaszel. Podobne przypadki zgłoszono również w Gambii i Uzbekistanie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała ostrzeżenia dotyczące sześciu syropów na kaszel produkowanych w Indiach i Indonezji, podkreślając wagę globalnego nadzoru nad bezpieczeństwem leków. Ta tragedia stanowi przestrogę dla przemysłu farmaceutycznego oraz organów regulacyjnych na całym świecie.