Seul żąda natychmiastowego wycofania północnokoreańskich żołnierzy z Rosji
W obliczu doniesień o obecności północnokoreańskich żołnierzy w Rosji, Korea Południowa wezwała ambasadora Rosji, domagając się ich natychmiastowego wycofania. Seul twierdzi, że około 1500 północnokoreańskich żołnierzy, w tym jednostki specjalne, zostało wysłanych do Rosji, by wspierać jej działania w wojnie na Ukrainie.
Ostry protest Korei Południowej
Wiceminister spraw zagranicznych Korei Południowej, Kim Hong-kyun, w trakcie spotkania z ambasadorem Rosji, Georgijem Zinowiewem, wyraził stanowcze potępienie tego ruchu, ostrzegając, że Seul “zareaguje wszystkimi dostępnymi środkami”. Ambasador Zinowiew odpowiedział, że przekaże obawy Seulu władzom Rosji, ale jednocześnie podkreślił, że współpraca Moskwy z Pjongjangiem odbywa się “w ramach prawa międzynarodowego”, nie potwierdzając przy tym obecności północnokoreańskich żołnierzy na froncie.
Eskalacja napięć międzynarodowych
Korea Południowa od dawna oskarża Północ o wspieranie Rosji w wojnie z Ukrainą poprzez dostawy broni, ale obecne działania wskazują na znacznie głębsze zaangażowanie. Doniesienia południowokoreańskich mediów sugerują, że do Rosji może trafić aż 12 tysięcy północnokoreańskich żołnierzy.
Taka eskalacja spotkała się z międzynarodowym sprzeciwem. Sekretarz Generalny NATO, Mark Rutte, określił zaangażowanie Korei Północnej w konflikt jako “znaczącą eskalację”. Stany Zjednoczone, Japonia oraz Wielka Brytania, której minister spraw zagranicznych David Lammy odwiedzał Seul, również wyraziły obawy. Brytyjski rząd określił działania Rosji jako “nieodpowiedzialne i nielegalne”.
Możliwe konsekwencje
Zaangażowanie Korei Północnej może skomplikować konflikt na Ukrainie, otwierając drogę do większego międzynarodowego udziału. Moon Seong-mok, ekspert z Korea National Strategy Institute, ostrzega, że to zaangażowanie może przyciągnąć więcej krajów do konfliktu i zwiększyć sankcje międzynarodowe zarówno wobec Rosji, jak i Korei Północnej. Z kolei inni eksperci uważają, że północnokoreańscy żołnierze mogą nie zostać skierowani bezpośrednio na linię frontu z powodu barier językowych i braku doświadczeń bojowych.
Wydaje się, że obecność północnokoreańskich wojsk w Rosji może służyć raczej zadaniom pomocniczym, takim jak strzeżenie granic, co pozwoliłoby Rosji na przesunięcie własnych sił do walki w bardziej newralgicznych obszarach konfliktu.