Senat odrzucił zmiany w Kodeksie wyborczym
Senat odrzucił zmiany Kodeksu wyborczego. Chodzi o nowelizacje, która zakłada zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości. Uchwała trafi teraz z powrotem do Sejmu.
Za odrzuceniem nowelizacji było 51 senatorów. Przeciw było 44. Nikt się nie wstrzymał. Krzysztof Kwiatkowski z Koła Senatorów Niezależnych przekazał, że wszystkie opinie ekspertów i konstytucjonalistów były wobec noweli negatywne. Dodał, że eksperci wskazywali na niedopatrzenia, niedokładności, a czasami wręcz, w ich ocenie naruszenia na przykład Trybunału Konstytucyjnego czy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Reprezentujący rząd przy pracach nad nowelą podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Paweł Lewandowski, odniósł się też do cytowanych przez Kwiatkowskiego opinii o niekonstytucyjności ustawy mówiąc, że – tu cytat – Prawników można znaleźć takich i zlecić im opinie, które danej stronie pasują. Bronił zmian mówiąc, że te mają służyć zwiększeniu frekwencji wyborczej.
Przypomnijmy, że pod koniec stycznia Sejm przyjął nowelizacje Kodeksu Wyborczego, która zakłada m.in. utworzenie więcej komisji wyborczych czy bezpłatny transport jeżeli w dniu wyborów publiczny transport nie będzie jeździć lub jeżeli najbliższy przystanek oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego. Oprócz tego osoby z niepełnosprawnościami i wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosownia skończą 60 lat, mają prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania.
Zdaniem opozycji, dotyczy to jednak głównie tych terenów, gdzie można spodziewać się większego poparcia dla PiS-u.