Sejm przyjął zaproponowaną przez prezydenta nowelizację “lex Tusk”
Sejm przyjął zaproponowaną przez prezydenta nowelizację ustawy – nazywanej “lex Tusk” – powołującej komisję do spraw badania wpływów rosyjskich. Za przyjęciem regulacji głosowało 235 posłów, pięciu było przeciw, a dziewięciu wstrzymało się od głosu. 211 posłów w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.
Projekt nowelizacji trafił do Sejmu 2 czerwca, zaledwie kilka dni po tym, jak prezydent podpisał pierwotną – powstałą z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości i nazywaną “lex Tusk” – ustawę o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022.
Prezydencki projekt nowelizacji ustawy zakładał, że “członkostwa w komisji nie można łączyć z mandatem posła lub senatora”, członkowie komisji mają wybierać spośród siebie przewodniczącego, a uchwałę w tej sprawie komisja ma podejmować większością głosów, w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej pięciu członków komisji. Obecnie obowiązująca ustawa zakłada natomiast, że to premier wybiera przewodniczącego komisji spośród jej członków.
Ponadto prezydencki projekt zakładał, że – w przypadku zgłoszenia przed dniem wejścia w życie nowelizacji jako kandydata na członka komisji osoby sprawującej mandat posła lub senatora – głosowanie nad tym kandydatem nie byłoby przeprowadzane. Z dniem wejścia w życie noweli wygasałoby także członkostwo w komisji powołanych w jej skład wcześniej osób sprawujących w dniu jej wejścia w życie mandat posła lub senatora. Także wybór przewodniczącego komisji, dokonany przed dniem wejścia w życie noweli, uznawany byłby – zgodnie z jej przepisami – za bezskuteczny.