Rząd USA nakłada grzywnę w wysokości 300 milionów dolarów na firmę Seagate Technology
Rząd USA nałożył grzywnę w wysokości 300 milionów dolarów na firmę Seagate Technology za rzekome naruszenie kontroli eksportu dysków twardych do chińskiego giganta technologicznego Huawei.
Departament Handlu stwierdził, że firma Seagate Technology wysłała do Huawei towary o wartości ponad 1,1 miliarda dolarów po wprowadzeniu kontroli eksportu w 2020 r. Kara jest ostatnim posunięciem rządu USA mającym na celu powstrzymanie sprzedaży zaawansowanej technologii do Chin, co według niego mogłoby być używany przez chińską armię.
Według Departamentu Handlu firma Seagate wysłała do Huawei 7,4 miliona dysków twardych przez około rok po wprowadzeniu reguły przez administrację byłego prezydenta Donalda Trumpa. Firma kontynuowała to „nawet po umieszczeniu Huawei na liście podmiotów za działania sprzeczne z naszym bezpieczeństwem narodowym” – powiedział Matthew Axelrod z Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS) w departamencie.
„Ta ugoda jest wezwaniem do wyjaśnienia, że firmy muszą rygorystycznie przestrzegać zasad eksportu BIS, ponieważ nasz zespół obserwuje” – powiedział departament. Kara będzie płacona w ratach po 15 milionów dolarów co trzy miesiące przez następne pięć lat, powiedział Seagate.
Posunięcie to ma miejsce, gdy Stany Zjednoczone nadal dążą do ograniczenia sprzedaży technologii, takich jak zaawansowane chipy komputerowe, do Chin. Huawei został dodany do amerykańskiej czarnej listy handlowej w 2019 roku w ramach starań Waszyngtonu o ograniczenie sprzedaży amerykańskich towarów firmie ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej.
Waszyngton powiedział, że chińska armia może wykorzystywać technologię do wspierania łamania praw człowieka lub w inny sposób zagrażać bezpieczeństwu narodowemu USA. Chiński rząd wielokrotnie zaprzeczał zarzutom.
W ostatnich latach wiele krajów zachodnich podjęło działania przeciwko chińskim firmom technologicznym w związku z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa. Firmy specjalizujące się w technologii 5G, takie jak Huawei, ZTE czy Hytera, otrzymały zakaz instalowania sprzętu w sieciach w USA, Australii, Japonii, Indiach i Kanadzie.
Tymczasem rząd Wielkiej Brytanii nakazał usunięcie urządzeń Huawei zainstalowanych w sieciach 5G do 2027 r. Na początku tego tygodnia chiński gigant technologii inwigilacyjnych Hikvision zaprzeczył nielegalnemu ukrywaniu swoich produktów sprzedawanych rządowi USA w celu umożliwienia chińskiego szpiegostwa. Firma odpowiadała na zapytania BBC dotyczące zarzutów ujawnionych w niedawno ujawnionym dokumencie Pentagonu.