PolskaRozbita grupa prowadząca fałszywe sklepy internetowe

Rozbita grupa prowadząca fałszywe sklepy internetowe

Połączone siły kilkudziesięciu funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości doprowadziły do zatrzymania 6 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się prowadzeniem fałszywych sklepów internetowych.

Rozbita grupa prowadząca fałszywe sklepy internetowe

Policjanci zabezpieczyli u podejrzanych mienie ruchome oraz ponad 100 sztuk różnego rodzaju sprzętu elektronicznego w postaci telefonów, laptopów, tabletów, kart pamięci czy dysków. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty karne udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw o znacznej wartości. Za te czyny może im grozić nawet do 15 lat pozbawienia wolności. 5 z nich zostało tymczasowo aresztowanych.

Funkcjonariusze z Zarządu w Katowicach i Wydziału w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości rozpracowywali grupę mężczyzn z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy brali udział w organizowaniu przestępczego procederu dotyczącego funkcjonowania fałszywych sklepów internetowych. Policjanci ustalili, że grupa ta uruchomiła co najmniej 2 witryny internetowe, na których oferowała m.in. telefony komórkowe, konsole do gier oraz inny sprzęt elektroniczny. Łączna suma strat, na jaką oszukali pokrzywdzone osoby to ponad 297 tys. zł i nie wykluczone, że może ona ulec zmianie na dalszym etapie postępowania.

Przed kilkoma dniami policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, przy współudziale funkcjonariuszy SPKP z Łodzi i Bydgoszczy, przeprowadzili skoordynowaną akcję, w efekcie której zatrzymali 6 mężczyzn w wieku od 22 do 52 lat z województwa kujawsko-pomorskiego. W miejscu zamieszkania mężczyzn zabezpieczyli ponad 100 sztuk różnego rodzaju elektroniki w tym telefonów, tabletów, laptopów, kart pamięci, pendrivów czy kart SIM. Ponadto na poczet przyszłych kar zostały zabezpieczone pieniądze w kwocie ponad 77 tys. złotych, ponad 10 tys. Euro i 5 samochodów. Działania policjantów podjęte zostały zanim przestępczy proceder rozwinął się na większą skalę.

Zatrzymani mężczyźni podejrzani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej oszustw poprzez prowadzenie fałszywych sklepów internetowych dopuszczając się tego czynu w stosunku do mienia znacznej wartości. W Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie usłyszeli oni zarzuty karne z art. 258 § 1 kk oraz 286 § 1 w zw. z art. 294 § 1 kk., w tym w związku z art. 65§1 k.k. za co może grozić nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy w Rzeszowie przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec 5 podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania a wobec jednego w postaci dozoru Policji.

Fałszywe sklepy internetowe stanowią łakomy kąsek, oferując artykuły w podejrzanie niskich cenach. Niestety wiele osób, ulega takiej „super” ofercie i po dokonaniu zapłaty za kupione przedmioty nigdy ich nie otrzymuje tracąc wpłacone środki.

Wybrane dla Ciebie