Raport NIK po kontroli w telewizji rządowej. Marian Banaś: wyniki są zatrważające
Wyniki kontroli wskazują, że działalność TVP niewiele ma wspólnego z realizacją misji publicznej – stwierdził prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. Wskazał, że “przypadki niegospodarności i działania na szkodę spółki” oraz “występowanie konfliktów interesów mogących prowadzić do zjawisk korupcjogennych”, to tylko niektóre ustalone “nieprawidłowości”.
Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała w piątek raport pokontrolny w TVP. Marian Banaś mówił na konferencji prasowej, że NIK “zidentyfikowała zasadność dokonania oceny prawidłowości funkcjonowania Telewizji Polskiej w ramach kontroli doraźnej pod tytułem: funkcjonowanie, gospodarka finansowa i wydatkowanie środków przez spółkę Telewizja Polska S.A”. Dodał, że “kontrola dotyczyła w szczególności gospodarki finansowej i wydatkowania środków na produkcję zewnętrzną, programy o charakterze rozrywkowym, koncerty i imprezy plenerowe, a także wydatków ponoszonych w związku z zawieraniem umów o charakterze doradczym i marketingowym”.
Banaś ocenił, że “wyniki przedmiotowej kontroli są zatrważające i wskazują, że działalność Telewizji Polskiej niewiele ma wspólnego z realizacją misji publicznej, do której przecież telewizja ta została powołana”. – Nabywanie licencji z naruszeniem przyjętych reguł, sztuczne dzielenie zakupów, przypadki niegospodarności i działania na szkodę spółki, nieprawidłowości w zawieraniu umów cywilnych, prawnych, występowanie konfliktów interesów mogących prowadzić do zjawisk korupcjogennych, nieprawidłowości w zamówieniach publicznych, nieprawidłowości w realizacjach wybranych audycji, dublowanie i generowanie zbędnych kosztów to tylko niektóre ustalone podczas przedmiotowej kontroli nieprawidłowości – ocenił.
Podkreślił, że “Telewizja Polska S.A. powinna być dobrem wszystkich obywateli, a nie zakładnikiem wybranych grup społecznych, czy ściśle określonych partii politycznych”. Banaś mówił, że liczy, iż wyniki kontroli “na nowo pozwolą przywrócić Telewizji Polskiej pluralizm, bezstronność, obiektywizm i niezależność”. Publikując raport dotyczący TVP NIK oceniła, że to “Bizancjum za publiczne pieniądze”.
Janina Bielak, doradca ekonomiczny w Departamencie Strategii NIK powiedziała, że “z ustaleń wynika, że działalności Telewizji Polskiej finansowana jest w głównej mierze środkami publicznymi, które w latach 2021-2022 wynosiły ponad 60 procent”. Przekazała, że spółka w 2022 roku “poniosła straty w wysokości 50,7 miliona złotych”.