PolskaPrzemysł drzewny w coraz lepszej kondycji

Przemysł drzewny w coraz lepszej kondycji

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji, delegaci ocenili, że przemysł drzewny jest w dobrej kondycji, a prognozy na przyszły rok wskazują na dalszy wzrost. Przedstawiciele ponad 50 państw rozmawiali w Warszawie o zrównoważonym rozwoju, zmniejszaniu poziomu dwutlenku węgla w powietrza, produkcji drewna i korzyściach z zastosowania go w budownictwie.

Przemysł drzewny w coraz lepszej kondycji

W ubiegłym tygodniu w Warszawie trwała konferencja „Lasy, nasze wspólne dobro. Wzmacnianie zrównoważonego rozwoju w świetle Porozumienia Paryskiego”, która zgromadziła przedstawicieli z ponad 50 krajów świata. Uczestniczyli w niej ministrowie środowiska i leśnictwa, przedstawiciele związani z przemysłem drzewnym, naukowcy i członkowie organizacji pozarządowych.

W czasie konferencji poruszano kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem i roli lasu w tym procesie.

Konferencja zorganizowana była przez Komitet ds. Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ oraz Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa FAO.

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że spośród stosowanych obecne środków na zmniejszanie poziomu dwutlenku węgla w powietrzu najbardziej skuteczne są powiększanie powierzchni leśnej i stosowanie produktów drzewnych o długim okresie. Tego samego zdania jest też Werner Kurz, specjalista w zakresie bilansowania emisji dwutlenku węgla.

Podczas sesji został przedstawiony też raport. Według danych w nim zawartych, obecnie kondycja przemysłu drzewnego na świecie oceniana jest jako dobra. Także w przyszłym roku sytuacja prognozowana jest optymistycznie. Eksperci oceniają, że pomimo pewnych obaw, w przyszłym roku także będziemy mieć do czynienia ze wzrostem na rynkach produktów drzewnych.

Specjaliści omawiali także korzyści płynące z zastosowania drewnianych konstrukcji w budownictwie. Jak się okazuje, system ten pozwala na znaczne magazynowanie wegla i także bierze udział w redukcji dwutlenku węgla.

Jak tłumaczył dalej Iain MacDonald, specjalista w zakresie wysokich konstrukcji z drewna, drewno jest także materiałem, na którego produkcję zużywa się zdecydowanie mniej energii niż na produkcję innych materiałów, np. betonu i stali. By otrzymać tonę betonu potrzeba 5 razy więcej energii niż przy produkcji tony drewna. Jeśli chcemy otrzymać tonę stali, wtedy tej energii potrzeba już 24 razy więcej.

Wszyscy przedstawiciele obecni na konferencji zgadzają się że zrównoważona gospodarka leśna oraz używanie produktów drzewnych wytworzonych w sposób zrównoważony są korzystne dla przemysłu drzewnego. Taka gospodarka ma ponadto dalszy pozytywny wpływ na kwestie konsumpcję i produkcję innych dóbr.

Źródło: www.kurier.pap.pl

ekologiakomisja europejskaonz
Wybrane dla Ciebie