PolskaPrzełom ws. Turowa.

Przełom ws. Turowa.

Zespół negocjacyjny pod przewodnictwem minister środowiska Anny Moskwy uzgodnił z czeską stroną treść porozumienia ws. kopalni Turów; w środę wieczorem polski rząd w trybie obiegowym przyjął treść porozumienia – podało źródło zbliżone do sprawy.

<p>Bogatynia, 23.09.2021. Tereny Elektrowni Turów w Bogatyni, 23 bm. (sko) PAP/Aleksander KoŸmiñski</p>
<p>Bogatynia, 23.09.2021. Tereny Elektrowni Turów w Bogatyni, 23 bm. (sko) PAP/Aleksander KoŸmiñski</p>

Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że premier Mateusz Morawiecki wraz z delegacją udaje się do Pragi i jeszcze dziś wystąpi na wspólnej konferencji z szefem czeskiego rządu.

W środę wieczorem polski rząd w trybie obiegowym przyjął treść porozumienia. Źródło nie poinformowało o szczegółach zaakceptowanego przez rząd dokumentu.

Przekazało, że w ostatnich dniach trwały rozmowy i uzgodnienia między polskimi i czeskimi zespołami ws. wypracowania umowy dotyczącej funkcjonowania kopalni Turów.

„Zespół negocjacyjny pod przewodnictwem minister Anny Moskwy (minister klimatu i środowiska) uzgodnił treść porozumienia z partnerami z Czech” – poinformowało źródło.

Umowę muszą parafować oba rządy.

Resort klimatu i środowiska pytany o komentarz w tej sprawie odmówił odpowiedzi, powołując się na poufność rozmów z Czechami.

Serwis 300polityka.pl przekazał, że premier Mateusz Morawiecki wraz z delegacją udaje się do Pragi, by kontynuować rozmowy w sprawie rozwiązania sporu o kopalnię Turów.

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni.

Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni jako tzw. środka tymczasowego. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że nie zamierza płacić kary. Opinia rzecznika generalnego Trybunału w sprawie polsko-czeskiego sporu dotyczącego Turowa ma zostać ogłoszona w czwartek, 3 lutego.

Czeski premier Petr Fiala deklarował wcześniej, że zawarcie porozumienia z Polską będzie skutkować wycofaniem przez jego kraj skargi z TSUE.

kopalnia turówkopalnia w turowieturów
Wybrane dla Ciebie