Program “Ciepłe Mieszkanie”: Nowa szansa na walkę ze smogiem
Nowa edycja programu Ciepłe Mieszkanie, mającego na celu walkę ze smogiem poprzez wspieranie wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła, rusza w piątek z budżetem wynoszącym 1 miliard złotych.
Choć ten program skierowany jest głównie do mieszkańców zabudowy wielorodzinnej, jego wpływ może być odczuwalny dla wielu Polaków.
Program, finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), umożliwia wymianę starych pieców na bardziej ekologiczne kotły gazowe, kotły na pellet czy nawet pompy ciepła. Dodatkowo przewiduje wsparcie w zakresie wymiany okien, drzwi czy modernizacji instalacji ogrzewania.
Nieco inna jest procedura składania wniosków w tym programie. Zamiast bezpośredniego kontaktu z Narodowym Funduszem, mieszkańcy muszą zgłosić się najpierw do swojego samorządu lokalnego. To właśnie gminy zbierają informacje od mieszkańców chętnych do udziału w programie i składają zbiorcze wnioski o finansowanie.
Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW, podkreśla, że skala wsparcia zależy od sytuacji ekonomicznej mieszkańca. Wsparcie może sięgać nawet 90% kosztów inwestycji. Dla małych wspólnot mieszkaniowych kwota wsparcia jest jeszcze wyższa i może osiągnąć nawet 375 tysięcy złotych w przypadku pełnej termomodernizacji budynku.
Choć pierwsza edycja programu, która ruszyła w lipcu 2022 roku, była już sukcesem, obecna edycja przewiduje większy zakres wsparcia. Gminy będą mogły składać wnioski o dofinansowanie aż do stycznia 2024 roku.
Wprowadzenie programu “Ciepłe Mieszkanie” stanowi ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w Polsce, skierowany przede wszystkim do mieszkańców większych aglomeracji, gdzie problem smogu jest najbardziej dotkliwy.