Prof. Maciejczyk: pacjenci onkologiczni będą mieć dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia
Pacjenci onkologiczni będą mieć dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia, niezależnie od miejsca zamieszkania. Zagwarantuje to Krajowa Sieć Onkologiczna – zapewnił w rozmowie z PAP prof. Adam Maciejczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
Ruszył drugi etap pilotażowego programu Krajowej Sieci Onkologicznej. Do województwa dolnośląskiego i świętokrzyskiego, na terenie których od lutego br. prowadzony jest pilotażowy projekt, dołączyły dwa kolejne województwa: pomorskie i podlaskie.
Model sieci jest zgodny z rekomendacjami ECCO (European CanCer Organisation) z maja 2017, które mówią m.in. o potrzebie organizacji opieki onkologicznej skupionej na pacjencie, działaniach w ramach multidyscyplinarnych zespołów, konieczności koordynacji całego procesu opieki, jasno określonych rolach i obowiązkach szpitali uczestniczących w opiece zdrowotnej i dobrej komunikacji między nimi, a także dostosowania systemów informatycznych do wymiany i analizy danych.
W Polsce żyje około miliona osób, u których wykryto nowotwór w ostatnich 15 latach. Każdego roku liczba zachorowań na nowotwory złośliwe wzrasta o kolejne kilka tysięcy. Wyniki leczenia wciąż znacząco odbiegają od tych w Holandii, Francji czy Niemczech.
Według niego, osiągnięcie sukcesu w leczeniu onkologicznym dzieci było możliwe dzięki temu, że leczeniem nowotworów u dzieci zajmują się wyłącznie wyspecjalizowane jednostki, które tworzą nieformalną sieć i współpracują ze sobą. Tą samą drogą powinna iść onkologia dorosłych – uważa profesor.
Brak doświadczenia w wykonywaniu niektórych zabiegów w mniejszych podmiotach leczniczych skutkuje, jego zdaniem, m.in. zwiększona?, niekiedy blisko dwukrotnie, śmiertelnością pooperacyjna? pacjentów. „Spośród 19 nowotworów, które są najczęstszą przyczyna? śmierci, tylko w jednym przypadku (raka jajnika) pacjenci mogą mieć pewność, że ich leczenie prowadzone jest zgodnie z aktualna? wiedza? medyczna?” – powiedział.
Pilotażowy program KSO ma zwiększyć również dostępność do rzetelnych danych o ścieżce leczenia pacjenta onkologicznego. Przykładem dobrze działającej sieci onkologicznej w mikroskali, stworzonej przez Dolnośląskie Centrum Onkologii już w 2017 roku, jest sieć radioterapii – uważa prof. Maciejczyk.
„Nasze zakłady radioterapii na terenie województwa (Wrocław, Legnica i Jelenia Góra) są zarządzane tak, że nie generują kolejek i zapewniają wysoką jakość i bezpieczeństwo leczenia. Dzięki stworzonej sieci radioterapii mogliśmy zwiększyć np. liczbę napromienianych pacjentów, a plan napromieniania kontrolowany jest przez ośrodek macierzysty we Wrocławiu, co daje pacjentom maksimum bezpieczeństwa i komfortu” – uważa.
W ramach pilotażowego programu KSO zostały opracowane wspólne szablony badań patologicznych, które mają sprawić, że wszystkie szpitale uczestniczące w pilotażu będą prowadziły i przekazywały zunifikowane raporty histopatologiczne. „To była ogromna praca, aby zacząć wprowadzać podobne standardy organizacyjne i jakościowe w kilkunastu szpitalach uczestniczących w pilotażu” – powiedział prof. Maciejczyk.
Kolejnym elementem pilotażu będzie skoordynowanie profilaktyki onkologicznej i zebranie większej liczby danych, o tym czy pacjenci wykonują badania przesiewowe, jak często, w kierunku jakich nowotworów. „Wyłonimy grupy z potencjalnym ryzykiem i obejmiemy je szczególną opieką – w przyszłości wykorzystamy call center, aby skontaktować się bezpośrednio z pacjentem i poinformować o niezbędnych badaniach profilaktycznych” – zaznaczył.
Drogę polskim onkologom w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych wskazują amerykańscy lekarze z centrum onkologicznego MD Anderson Cancer Center.
Budowa Krajowej Sieci Onkologicznej wymaga nakładów finansowych.
„Bylibyśmy naiwni twierdząc, że poprawę wyników leczenia osiągniemy bez dodatkowych środków. Dzisiaj na ochronę zdrowia wydajemy jedynie 4,35 proc. Z tego skromnego budżetu na ochronę zdrowia, zaledwie 6 proc. to wydatki na onkologię” – powiedział prof. Maciejczyk. „Pieniądze musimy wydawać mądrze. Po to budowana jest struktura sieci, aby uszczelnić ten system i wyeliminować niepotrzebne wydatki, abyśmy widzieli efekty każdej wydanej złotówki” – dodał.