Prezydent podjął decyzję w sprawie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa
Prezydent Andrzej Duda postanowił przekazać nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) do Trybunału Konstytucyjnego w celu przeprowadzenia kontroli prewencyjnej. Decyzję tę ogłosiła w piątek Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta.
Nowelizacja ustawy, przygotowana przez rząd, zakłada zmianę sposobu wyboru 15 sędziów-członków KRS. Zamiast, jak dotychczas, być wybieranymi przez Sejm, sędziowie mieliby być wybierani bezpośrednio przez swoich kolegów z całego kraju w wyborach tajnych. W przypadku przyjęcia tych zmian, obecni członkowie KRS straciliby swoje mandaty.
Rząd argumentuje, że te zmiany mają na celu zwiększenie niezależności KRS od władzy ustawodawczej, co jest istotnym elementem przywracania praworządności w Polsce. Nowe przepisy przewidują również, że sędziowie wybrani do KRS po zmianach z 2017 roku nie będą mogli ponownie kandydować.
Organizacja wyborów miałaby być powierzona Państwowej Komisji Wyborczej, która zajmowałaby się m.in. weryfikacją kandydatów oraz drukowaniem kart do głosowania. Nowa KRS ma reprezentować sędziów z różnych szczebli sądownictwa.
Jednak nowelizacja wzbudziła kontrowersje w Kancelarii Prezydenta. W lipcu Małgorzata Paprocka stwierdziła, że przepisy są “rażąco sprzeczne z Konstytucją” i nie mogą być zaakceptowane. Podkreśliła, że nie ma podstaw do różnicowania sędziów na podstawie daty ich nominacji, co przewiduje nowelizacja.
Krajowa Rada Sądownictwa, odpowiedzialna za ochronę niezależności sądów i niezawisłości sędziów, pełni kluczową rolę w polskim systemie sprawiedliwości. Rozpatruje kandydatury na stanowiska sędziowskie i przedkłada je prezydentowi do powołania. Do 2017 roku wybór sędziów do KRS był domeną środowisk sędziowskich, ale rząd zmienił ten proces.
Przekazanie nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że to właśnie ten organ ostatecznie oceni zgodność ustawy z Konstytucją.