PolskaPrezydent Andrzej Duda przedstawia projekt ustawy obronnej w odpowiedzi na zagrożenia zewnętrzne

Prezydent Andrzej Duda przedstawia projekt ustawy obronnej w odpowiedzi na zagrożenia zewnętrzne

Prezydent RP, Andrzej Duda, przedstawił Sejmowi nowy projekt ustawy mający na celu wzmocnienie zdolności obronnych Polski w obliczu rosnących zagrożeń zewnętrznych. Dokument, opracowany przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego we współpracy z Kancelarią Prezydenta, został skierowany do parlamentu 2 maja 2024 roku. Inicjatywa ta ma na celu adaptację systemów obronnych kraju do nowych form zagrożeń, które nasiliły się w wyniku działań Federacji Rosyjskiej, szczególnie w kontekście trwającej agresji na Ukrainę.

<p>Warszawa, 28.02.2022. Prezydent Andrzej Duda udziela wypowiedzi mediom w Biurze Bezpieczeñstwa Narodowego, 28 bm.  po miêdzynarodowych wideokonsultacjach w zwi¹zku z agresj¹ Rosji na Ukrainê. Dzisiejsz¹ wideokonferencjê zorganizowa³ prezydent USA; obok polskiego prezydenta w wziêli w niej udzia³ przywódcy: Francji, Niemiec, W³och, Japonii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, UE, NATO. Rozmowy dotyczy³y sytuacji na Ukrainie, narastaj¹cej agresji ze strony Rosji, w tym sformu³owanej w wczoraj przez prezydenta W³adimira Putina groŸbie atomowej.<br />
  (kf) PAP/Radek Pietruszka</p>
<p>Warszawa, 28.02.2022. Prezydent Andrzej Duda udziela wypowiedzi mediom w Biurze Bezpieczeñstwa Narodowego, 28 bm. po miêdzynarodowych wideokonsultacjach w zwi¹zku z agresj¹ Rosji na Ukrainê. Dzisiejsz¹ wideokonferencjê zorganizowa³ prezydent USA; obok polskiego prezydenta w wziêli w niej udzia³ przywódcy: Francji, Niemiec, W³och, Japonii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, UE, NATO. Rozmowy dotyczy³y sytuacji na Ukrainie, narastaj¹cej agresji ze strony Rosji, w tym sformu³owanej w wczoraj przez prezydenta W³adimira Putina groŸbie atomowej.<br /> (kf) PAP/Radek Pietruszka</p>

Projekt ustawy zakłada szereg istotnych zmian, które mają zwiększyć efektywność zarządzania bezpieczeństwem narodowym oraz reakcji na incydenty zbrojne. Pierwszym z głównych obszarów zmian jest wzmocnienie systemu kierowania bezpieczeństwem państwa poprzez lepszą koordynację działań, wymianę informacji i natychmiastową reakcję na zagrożenia. Wzmacniana będzie również struktura planowania obronnego w Polsce, co ma się odbywać poprzez wprowadzenie nowych regulacji dotyczących głównych dokumentów planistycznych takich jak Polityczno-Strategiczna Dyrektywa Obronna RP.

Reforma Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP jest kolejnym kluczowym elementem projektu. Przewiduje ona przekształcenie obecnych struktur dowodzenia w Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych, które ma zapewnić spójność dowodzenia w czasach pokoju i wojny. To również obejmuje utworzenie nowych dowództw poszczególnych rodzajów sił, takich jak Dowództwo Wojsk Lądowych, Dowództwo Sił Powietrznych, Dowództwo Marynarki Wojennej oraz Dowództwo Komponentu Wojsk Medycznych.

Założenia projektu ustawy są zgodne z rekomendacjami zawartymi w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. “Projekt został przygotowany na podstawie analizy doktryny działań Federacji Rosyjskiej realizowanych w czasie agresji na Ukrainę, a także szeroko zakrojonych ćwiczeń systemu obronnego państwa” – informuje BBN. Projekt jest wynikiem szeroko zakrojonych konsultacji i ćwiczeń, w których uczestniczyli najwyżsi rangą przedstawiciele polskiego rządu i wojska.

Inicjatywa prezydenta Dudy stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa narodowego Polski, dostosowując system obronny kraju do zmieniającej się sytuacji geopolitycznej w regionie i na świecie.

Wybrane dla Ciebie