Prezes Exatela: chcemy się włączyć w inicjatywę Cyfrowego Trójmorza
Chcemy się włączyć w inicjatywę Cyfrowego Trójmorza – powiedział PAP prezes Exatela Nikodem Bończa Tomaszewski. Dodał, że budowie “twardej infrastruktury” drogowo-kolejowej w ramach Trójmorza powinna towarzyszyć rozbudowa wspólnej infrastruktury telekomunikacyjnej.
Celem inicjatywy Cyfrowego Trójmorza jest wzmocnienie współpracy pomiędzy dwunastoma krajami w regionie morza Adriatyckiego, Bałtyckiego oraz Czarnego, w tym budowa transgranicznej infrastruktury cyfrowej pozwalającej na bezpieczne przesyłanie danych z północy na południe regionu z wykorzystaniem światłowodów i technologii 5G.
Jak powiedział, elementem tego programu jest otwarcie w listopadzie tzw. punktu obecności telekomunikacyjnej (ang. point of presence) w czeskiej Pradze.
Dodał, że Exatel jest w trakcie negocjacji i będzie rozwijać połączenia w kierunku południowym: Bałkanów i Bliskiego Wschodu.
Według Bończa Tomaszewskiego uczestnictwo w Cyfrowym Trójmorzu umacnia polską obecność na rynku telekomunikacyjnym i w cyberprzestrzeni gospodarczej i cyberbezpieczeństwa. “To jest analogiczna sytuacja do walki o polskie bezpieczeństwo energetyczne” – ocenił, wskazując, że w tej chwili definiuje się kształt cyberprzestrzeni na świecie na najbliższe kilkadziesiąt lat.
Inicjatywa Trójmorza powstała w 2015 roku jako projekt, którego celem było wzmocnienie współpracy krajów w regionie Morza Adriatyckiego, Bałtyckiego oraz Czarnego. Członkami inicjatywy są Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry.
W transporcie jej elementem jest “Via Carpatia”, droga przebiegająca przez terytorium Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji i łącząca docelowo litewską Kłajpedę z greckim miastem Saloniki. Projekt, który ma szansę być w przyszłości jednym z głównych europejskich szlaków transportowych, zgłoszony jest wspólnie przez Węgry, Polskę, Rumunię.
W sektorze energetycznym – “korytarz gazowy Północ-Południe”, który łączy terminal LNG w Świnoujściu z terminalem Adria LNG w Chorwacji. Inwestycja niezwykle istotna, ponieważ priorytetem dla regionu Trójmorza jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu i integracja infrastruktury gazowej.