PolitykaPremier Donald Tusk ogłasza skład nowego rządu

Premier Donald Tusk ogłasza skład nowego rządu

Premier Donald Tusk przedstawił skład swojego nowego rządu w exposé, a także złożył stosowny wniosek do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni. W składzie Rady Ministrów znalazły się znane postacie polskiej sceny politycznej, reprezentujące różne partie koalicyjne.

<p>Warszawa, 04.07.2021. Przewodnicz¹cy Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Centrum Prasowym Foksal, 4 bm. (aldg) PAP/Wojciech Olkuœnik</p>
<p>Warszawa, 04.07.2021. Przewodnicz¹cy Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Centrum Prasowym Foksal, 4 bm. (aldg) PAP/Wojciech Olkuœnik</p>

Wicepremierem i ministrem obrony narodowej został Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL-TD, znany z działalności politycznej od 2000 roku, a od 2015 roku pełniący funkcję prezesa PSL. W przeszłości był ministrem pracy i polityki społecznej.

Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy objął stanowisko wicepremiera i ministra cyfryzacji. Gawkowski, związany z polityką od 2000 roku, przeszedł drogę od SLD, przez Wiosnę Biedronia, aż do Nowej Lewicy.

Maciej Berek, specjalista od spraw prawnych i były prezes Rządowego Centrum Legislacji, został ministrem-członkiem Rady Ministrów.

Adam Bodnar, znany z pracy w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich, objął tekę ministra sprawiedliwości.

Agnieszka Buczyńska z Polski 2050-TD została ministrem do spraw społeczeństwa obywatelskiego oraz przewodniczącą Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.

Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej objął stanowisko ministra aktywów państwowych, mając doświadczenie zarówno w samorządzie lokalnym, jak i na poziomie parlamentarnym.

Marzena Czarnecka, ekspertka w dziedzinie prawa energetycznego i pracy, została ministrem przemysłu.

Andrzej Domański z KO, ekonomista związany z polskim rynkiem kapitałowym, otrzymał tekę ministra finansów.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy, aktywistka i posłanka, została ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jan Grabiec z KO, doświadczony polityk samorządowy, został ministrem-członkiem Rady Ministrów.

Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050-TD objęła stanowisko ministra klimatu i środowiska.

Krzysztof Hetman z PSL-TD, wiceprezes PSL i poseł, został ministrem rozwoju i technologii.

Marcin Kierwiński z KO, z doświadczeniem w samorządzie lokalnym i administracji państwowej, został ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

Dariusz Klimczak z PSL-TD, doświadczony polityk regionalny, objął tekę ministra infrastruktury.

Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy, aktywistka i posłanka, została ministrem do spraw równości.

Izabela Leszczyna z KO, doświadczona polityczka z bogatym doświadczeniem w administracji publicznej, została ministrem zdrowia.

Sławomir Nitras z KO, posiadający doświadczenie zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim, został ministrem sportu i turystyki.

Barbara Nowacka z KO, działaczka społeczna i posłanka, objęła stanowisko ministra edukacji.

Marzena Okła-Drewnowicz z KO, posiadająca doświadczenie w dziedzinie polityki senioralnej, została ministrem do spraw polityki senioralnej.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050-TD, specjalistka od spraw międzynarodowych, została ministrem funduszy i polityki regionalnej.

Czesław Siekierski z PSL-TD, doświadczony polityk i akademik, objął tekę ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Tomasz Siemoniak z KO, były wicepremier i minister obrony narodowej, został ministrem-członkiem Rady Ministrów.

Bartłomiej Sienkiewicz z KO, były minister spraw wewnętrznych, został ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

Radosław Sikorski z KO, były minister spraw zagranicznych, ponownie objął to stanowisko.

Adam Szłapka z KO, działacz polityczny i poseł, został ministrem do spraw Unii Europejskiej.

Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy, doświadczony polityk regionalny, został ministrem nauki.

Wybrane dla Ciebie