Polityka“Porozumienie nie poprze ustawy anty-TVN w obecnym kształcie”

“Porozumienie nie poprze ustawy anty-TVN w obecnym kształcie”

Nie odpuścimy w jakimkolwiek stopniu tego, żeby media w Polsce nie mogły normalnie funkcjonować – powiedział zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek. Jak mówił, ugrupowanie Jarosława Gowina nie poprze ustawy anty-TVN w obecnym kształcie.

“Porozumienie nie poprze ustawy anty-TVN w obecnym kształcie”

– Jako Porozumienie od samego początku mówiliśmy, że tej ustawy w tym kształcie nie poprzemy. Nie chcemy, żeby Polska była krajem, gdzie jedyna narracja w mediach, to narracja (prezesa TVP – red.) Jacka Kurskiego, dlatego w tym kształcie tej ustawy nie poprzemy – mówił w Sejmie wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

Jak dodał, “jednym z filarów Zjednoczonej Prawicy jest wolność i my chcemy realizować to, co obiecaliśmy”.  – Nie odpuścimy w jakimkolwiek stopniu tego, żeby media w Polsce nie mogły normalnie funkcjonować. Nieważne, czy to są media przychylne czy nieprzychylne, nie chcemy doprowadzić do tego, że będzie tylko jedna narracja w mediach i będzie to narracja, co do której mamy sporo wątpliwości – podkreślił.

– O samym projekcie dowiedzieliśmy się z mediów, nikt z nami tego nie konsultował. My naszą poprawkę przedstawiliśmy publicznie, ale bez akceptacji tej poprawki, która realnie sprawia, że wszystkie obecnie funkcjonujące media w Polce dalej będą mogły działać, naszego poparcia po prostu nie będzie – zaznaczył.

Ustawa anty-TVN to nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która ma spowodować, że spółki medialne z siedzibą w Polsce nie będą mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN, której właścicielem jest amerykańska spółka Discovery.

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Ta wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym zeszłego roku.

KRRiT twierdzi, że problem leży w “sytuacji właścicielskiej” grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN.

Wybrane dla Ciebie