PolskaPolsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb zmieni lokalizację. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo transgraniczne

Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb zmieni lokalizację. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo transgraniczne

Słubice, niegdyś znane z ruchliwego życia studenckiego, teraz stają się strategicznym centrum dla współpracy służb granicznych, policyjnych i celnych. Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych, Placówka Straży Granicznej i Wspólna Polsko-Niemiecka Placówka w Świecku ogłosiły, że zmienią swoją siedzibę i przeniosą się do Słubic.

Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb zmieni lokalizację. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo transgraniczne

Decyzja o zmianie lokalizacji została oficjalnie potwierdzona 10 maja, kiedy Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej podpisał umowę najmu nowych pomieszczeń. Nowa siedziba znajdzie się w Domu Studenta “Forum”, który przejęto od Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, położonym przy ul. Piłsudskiego 18 w Słubicach, wraz z częścią przyległego terenu.

Zlokalizowanie centrum w Słubicach ma na celu zintensyfikowanie działań mających na celu zwalczanie nielegalnej migracji, przemytu towarów pochodzących z kradzieży, wyrobów akcyzowych i narkotyków. Jest to odpowiedź na rosnące zagrożenia transgraniczne na obszarze Schengen, szczególnie w centralnym odcinku granicy polsko-niemieckiej, który łączy Europę Wschodnią z Zachodnią.

“Przeprowadzka do Słubic z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju form współpracy międzynarodowej w zwalczaniu przestępczości transgranicznej” – powiedział przedstawiciel jednostek. “To nie tylko pozwoli na poprawę warunków pracy dla naszych funkcjonariuszy, ale przede wszystkim umożliwi podjęcie działań ukierunkowanych na rozwój i rozszerzenie współpracy polsko-niemieckiej w obszarze szeroko pojmowanego bezpieczeństwa.”

Pomimo entuzjazmu związanego z przeprowadzką, prace adaptacyjne w nowym budynku jeszcze trwają. Dostosowanie nowej lokalizacji do potrzeb służbowych Straży Granicznej to zadanie, które potrwa dwa lata. Ale gdy prace zostaną zakończone, przeprowadzka z pewnością przyniesie korzyści nie tylko mieszkańcom strefy przygranicznej, ale wszystkim obywatelom strefy Schengen poprzez zapewnienie im większego poczucia bezpieczeństwa.

Obraz
Wybrane dla Ciebie