PolitykaPolska w Radzie Rządowej United Nations Global Compact

Polska w Radzie Rządowej United Nations Global Compact

Polska przystąpiła w czwartek do Rady Rządowej United Nations Global Compact – sieci Narodów Zjednoczonych skupiającej blisko 10 tysięcy firm z całego świata. Zasiądzie w Radzie jako pierwszy kraj z Europy Środkowo-Wschodniej.

Polska w Radzie Rządowej United Nations Global Compact

Porozumienie w sprawie przyjęcia do Rady podpisali w Nowym Jorku minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz dyrektor wykonawcza United Nations Global Compact (UNGC) Lise Kingo.

Po czasach, kiedy byliśmy zasklepieni w bardzo wąskim gronie tzw. bloku sowieckiego, odzyskaliśmy niepodległość i budujemy swą siłę ekonomiczną. Musimy też budować pozycję międzynarodową poprzez uczestnictwo w bardzo wielu przedsięwzięciach. Nie jest to proste, bo wiele miejsc jest już pozajmowanych, potworzyły się różne kluby i sieci. Nie wszędzie nas witają z otwartymi rękami. Ważne jest, aby to rozumieć - powiedział PAP minister.

Jak dodał, wejście do prestiżowej instytucji pokazuje, że Polska ma coraz mocniejszą pozycję. Jest 14. członkiem Rady Rządowej UNGC, pierwszym z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

“Nie było to proste, wymagało dwuletnich wysiłków, ale sądzimy, że pomoże nam to nie tylko w budowaniu silniejszej pozycji naszego kraju, ale przede wszystkim pomoże naszym firmom” – wyjaśnił Kwieciński.

Za najbardziej praktyczny skutek przystąpienia Polski do Rady Rządowej UNGC uznał możliwość wykorzystania środków jakimi dysponuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

“Budżet jaki Narody Zjednoczone przeznaczają każdego roku na bardzo różne działania na całym świecie sięga prawie 19 miliardów dolarów i z roku na rok rośnie. Jest realizowany przez 40 różnych agencji ONZ, ale jakby kluczową dla firm jest United Nations Global Compact” - podkreślił minister Kwieciński.

Global Compact to sieć ONZ, która zrzesza blisko 10 tysięcy firm z ponad 160 krajów z całego świata. Zachęca je do wdrożenia celów zrównoważonego rozwoju poprzez zaangażowanie biznesu i implementację 10 Zasad UNGC.

Kingo określiła podpisanie porozumienia w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP w Nowym Jorku bardzo znaczącym wydarzeniem, ponieważ Polska staje się pierwszym rządowym członkiem Rady w Europie Wschodniej.

“Stanowi to mocny sygnał, że Polska jest zdeterminowana pomóc zaangażować firmy w kraju w odpowiedzialny biznes oparty na globalnych zasadach” – powiedziała PAP dyrektor.

Wskazała, że UNGC pragnie mobilizować firmy we wszystkich regionach świata. Przykład Polski potraktowała na jaki dowód zaangażowanie Europy Wschodniej w zrównoważony rozwój.

“Mamy nadzieję, że także inne rządy Europy Wschodniej przyłączą się do nas, do United Nations Global Compact. To jest naprawdę ważne, aby firmy widziały, że rządy są zaangażowane w UN Global Compact” – oceniła.

Za misję swej instytucji uznała stymulowanie globalnego ruchu firm i organizacji do tworzenia świata jakiego wszyscy pragniemy. Aby cele zrównoważonego rozwoju stały się rzeczywistością do roku 2030, powiedziała, UNGC musi zmobilizować wiele firm z wszystkich sektorów, by przyczyniły się do kolejnych sukcesów w dziedzinie innowacji, tworzenia bezpiecznych dla środowiska produktów itp.

W skład Rady Rządowej UNGC wchodzą m.in. Chiny, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy.

Wybrane dla Ciebie