PolskaPolicjanci wpadli na ślad nieleganego procederu przewożenia i składowania odpadów

Policjanci wpadli na ślad nieleganego procederu przewożenia i  składowania odpadów

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu zatrzymali pięć osób zamieszanych w nielegalny proceder przewożenia odpadów, które następnie, zamiast trafiać w miejsce przeznaczone do utylizacji, były zakopywane w wyrobisku po kopalni piachu na terenie jednej z gmin powiatu radomskiego.

Policjanci wpadli na ślad nieleganego procederu przewożenia i  składowania odpadów

Działania przeprowadzono przy wsparciu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Radom-Zachód w Radomiu.

Kilka dni temu policjanci z KWP zs. w Radomiu na podstawie zgromadzonych informacji przy współpracy inspektorów z Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ namierzyli samochód ciężarowy, którym miały być przewożone odpady, również te niebezpieczne. Kiedy tylko pojazd zjechał z drogi i dojechał do miejsca docelowego, policjanci rozpoczęli działania, w wyniku których, czterech mężczyzn zostało zatrzymanych. Osoby te (33-62 lat) zostały zatrzymane na gorącym uczynku, gdy rozładowywały samochód, a następnie zrzucały beczki oraz pojemniki typu „mauzer” do wyrobiska. Policjanci zatrzymali także 61-letniego właściciela terenu, na którym znajduje się wyrobisko poeksploatacyjne po kopalni piachu.

Na miejscu w wykopie ujawniono 11 sztuk pojemników typu „mauzer” zawierające prawdopodobnie kleje z kwasem amino-siarkowym i maleinowym oraz 8 sztuk 200 litrowych beczek z innymi substancjami niebezpiecznymi. Na naczepie samochodu znajdującej się przy wykopie ujawniono pojemnik typu „mauzer”, 25 sztuk beczek 200 litrowych oraz 6 sztuk beczek 25 litrowych z niebezpiecznymi substancjami.

Na miejscu zostały wykonane czynności procesowe przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z PG KWP w Radomiu. Z uwagi na fakt, że ujawnione odpady należą do grupy odpadów niebezpiecznych w czynnościach uczestniczyli też strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Radomiu, inspektorzy z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, inspektorzy z radomskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, funkcjonariusze Laboratorium Kryminalistycznego KWP zs. w Radomiu.

Podczas czynności użyty był georadar, który wskazał zmiany w glebie, co świadczyć może o dużej ilości odpadów już zakopanych na tym terenie.

Wybrane dla Ciebie