Policja zabezpieczyła blisko 3,5 tony nielegalnego tytoniu i odpadów papierosowych
W spektakularnej akcji przeprowadzonej przez policjantów z Łęczycy we współpracy z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Łodzi, zabezpieczono 282 kilogramy tytoniu oraz ponad 3 tony odpadów poprodukcyjnych papierosów. Szacowana strata dla skarbu państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego wynosi ponad 3,5 miliona złotych.
Przebieg Akcji
W środę, 17 lipca 2024 roku, kryminalni z łęczyckiej komendy przeprowadzili operację na jednej z posesji w gminie Świnice Warckie. Informacje zebrane przez funkcjonariuszy wskazywały na przechowywanie tam znacznych ilości nielegalnych towarów. Po wejściu na teren posesji i przeszukaniu pomieszczeń gospodarczych, potwierdzili swoje przypuszczenia.
Znalezisko
Na poddaszu jednego z budynków znaleziono łącznie ponad 370 worków zawierających tytoń i odpady papierosowe bez polskich znaków akcyzy. W sumie przechwycono blisko 3,5 tony kontrabandy. Policjanci podkreślają, że jest to jedno z większych zabezpieczeń tego typu nielegalnych towarów w ostatnich latach.
Konsekwencje Prawne
Właścicielka posesji, 45-letnia mieszkanka powiatu łęczyckiego, została zatrzymana i przewieziona do policyjnego aresztu. Następnego dnia usłyszała zarzut paserstwa akcyzowego. Za to przestępstwo grozi jej kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.
Skala Problemów
Zabezpieczenie tak dużej ilości nielegalnego tytoniu i odpadów papierosowych jest istotnym krokiem w walce z szarą strefą. Straty dla budżetu państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego są ogromne, a takie działania mają na celu nie tylko zwalczanie przestępczości, ale także ochronę legalnych przedsiębiorstw przed nieuczciwą konkurencją.
Podsumowanie
Akcja kryminalnych z Łęczycy i funkcjonariuszy KAS z Łodzi pokazuje skuteczność współpracy służb w walce z przestępczością akcyzową. Zabezpieczenie blisko 3,5 tony nielegalnych towarów to duży sukces i ważny krok w kierunku ograniczenia działalności przestępczej w regionie.