PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS – subwencja na partię pod znakiem zapytania

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) zdecydowała o odrzuceniu sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości za ubiegły rok. W głosowaniu pięciu członków Komisji poparło tę decyzję, a czterech było przeciw. Skutkiem uchwały może być pozbawienie PiS trzyletniej subwencji w wysokości ponad 75 milionów złotych na utrzymanie partii.

PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS – subwencja na partię pod znakiem zapytania

Decyzja PKW jest bezpośrednim efektem uchwały z sierpnia, w której Komisja stwierdziła nieprawidłowości w finansowaniu kampanii wyborczej przez PiS. Zarzuty obejmowały między innymi przyjmowanie niedozwolonych korzyści majątkowych oraz przekroczenie limitów wydatków kampanijnych. Łączna kwota zakwestionowanych wydatków wynosiła 3,6 miliona złotych, co doprowadziło do obniżenia dotacji podmiotowej oraz subwencji na działalność partii.

Prawo i Sprawiedliwość zaskarżyło decyzję PKW do Sądu Najwyższego, jednak skarga wciąż czeka na rozpatrzenie przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Tymczasem PKW wyraźnie zakwestionowała status tej Izby, powołując się na orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które podważyły legalność jej funkcjonowania. Członek PKW Ryszard Kalisz oświadczył, że orzeczenia Izby nie będą uznawane przez Komisję.

Jeśli decyzja PKW zostanie utrzymana, PiS może stracić subwencję, która stanowi istotne źródło finansowania partii. Subwencja ta jest rozdzielana na trzy lata i wynosi łącznie ponad 75 milionów złotych. Dodatkowo partia musi zwrócić do Skarbu Państwa 3,6 miliona złotych zakwestionowanych wydatków kampanijnych.

Decyzja PKW wywołała kontrowersje i oskarżenia o polityczne podłoże działań. Europoseł PiS Piotr Müller skrytykował uchwałę, określając ją jako “pozbawienie opozycji demokratycznych narzędzi kontroli władzy” i zarzucił przeciwnikom działania godzące w demokratyczne standardy.

Wybrane dla Ciebie