Parkowanie za darmo 11 listopada? Nie wszędzie. Sprawdź obowiązujące zasady
11 listopada przypada Święto Niepodległości. Czy w tym dniu trzeba płacić za parkowanie? Sprawdź, jak wygląda sytuacja w wybranych polskich miastach.
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie informuje, że “opłata za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie pobierana jest w dni robocze od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni: 2 maja, 24 i 31 grudnia, w godzinach 8-20. Opłatę za postój pojazdu należy wnieść niezwłocznie po zaparkowaniu pojazdu” – podaje Onet.
Od ubiegłego roku obowiązują nowe zasady w Obszarze Płatnego Parkowania w Krakowie. Według nich 11 listopada, kiedy obchodzimy Święto Niepodległości, parkowanie samochodów jest płatne.
W Gdańsku wydzielone są strefy parkowania oznaczone kolorami: czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym. W trzech ostatnich strefach parkowanie w dni świąteczne jest bezpłatne, a za dni świąteczne władze miasta uznały 1 stycznia, 6 stycznia, Poniedziałek Wielkanocny, 1 maja, 3 maja, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, 25 grudnia, 26 grudnia oraz inne dni ustalone w ramach Ustawy o dniach wolnych od pracy. W strefie czerwonej opłaty za parkowanie obowiązują także w dni świąteczne.
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Lublin, w soboty, niedziele oraz wybrane święta kierowcy są zwolnieni z opłat za parkowanie w strefie. Dni świąteczne, w które parkowanie na płatnych parkingach jest bezpłatne, obejmują: 1 stycznia (Nowy Rok), drugi dzień Wielkiej Nocy, 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości), 24 grudnia (Wigilia), 25 grudnia (pierwszy dzień Bożego Narodzenia) oraz 26 grudnia (drugi dzień Bożego Narodzenia).