Papież Franciszek w szpitalu: "Dobrze odpoczął", ale zagrożenie nie minęło
Watykan poinformował w sobotnim komunikacie, że Papież Franciszek dobrze odpoczął, co jest najkrótszą informacją o jego stanie zdrowia od momentu hospitalizacji 14 lutego. Papież przebywa w Poliklinice Gemelli w Rzymie z powodu obustronnego zapalenia płuc. Mimo pozytywnej reakcji na leczenie, lekarze podkreślają, że zagrożenie nie minęło.
Skąpe informacje o stanie zdrowia
W odróżnieniu od wcześniejszych dni, sobotni komunikat Watykanu nie zawiera szczegółów na temat tego, czy Papież wstał z łóżka lub czy zjadł śniadanie. To wzbudziło zainteresowanie i spekulacje w mediach, zwłaszcza że w poprzednich dniach takie informacje były regularnie podawane.
Źródła watykańskie przekazały, że Franciszek nie poprowadzi niedzielnej modlitwy Anioł Pański, jednak zostanie ogłoszony tekst jego rozważań. To pierwszy raz od czasu hospitalizacji, gdy Papież nie będzie obecny podczas modlitwy.
Leczenie w szpitalu jeszcze przez tydzień
W piątek podczas konferencji prasowej w Poliklinice Gemelli lekarze poinformowali, że Papież Franciszek pozostanie w szpitalu co najmniej przez cały przyszły tydzień.
- "Na obecnym etapie leczenia nie ma zagrożenia życia i Papież dobrze reaguje na zastosowaną terapię" – podkreślili lekarze.
- "Zagrożenie jednak nie minęło" – dodali, co sugeruje, że stan zdrowia Franciszka wymaga dalszej obserwacji i intensywnego leczenia.
Spekulacje o rezygnacji Papieża
W związku z hospitalizacją Papieża pojawiły się spekulacje na temat jego ewentualnej rezygnacji. Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin odniósł się do tych doniesień w rozmowie z włoskim dziennikiem "Corriere della Sera":
- "Te wszystkie spekulacje wydają mi się zbędne" – ocenił Parolin.
- "Teraz myślimy o zdrowiu Ojca Świętego, o jego powrocie do sił, o powrocie do Watykanu. To jedyne rzeczy, które teraz się liczą" – dodał kardynał, wyrażając nadzieję na szybki powrót Papieża do zdrowia.
"Nie ma sensu naciskanie na rezygnację"
Prefekt watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary kardynał Victor Manuel Fernandez z Argentyny również odniósł się do spekulacji o rezygnacji Papieża:
- "Nie ma sensu to, że niektóre grupy naciskają na rezygnację. Robiły to już kilka razy w ostatnich latach, a taka decyzja należy wyłącznie do Ojca Świętego" – podkreślił w wywiadzie dla argentyńskiego dziennika "La Nacion".
- "Nie widzę klimatu przed konklawe ani dyskusji o możliwym następcy bardziej niż przed rokiem, a zatem to nic specjalnego" – dodał kardynał Fernandez.
Co dalej z Papieżem Franciszkiem?
Mimo pozytywnych informacji o reakcji na leczenie, Watykan nie podał szczegółowych planów dotyczących dalszego przebiegu leczenia oraz możliwego terminu powrotu Papieża do Watykanu.
Franciszek ma 87 lat i zmaga się z różnymi problemami zdrowotnymi, co powoduje zainteresowanie stanem jego zdrowia na całym świecie. Watykan zapewnia jednak, że sytuacja jest pod kontrolą, a Papież pozostaje pod stałą opieką lekarzy.