PolskaOstrzeżenie GIS: Stwierdzono obecność Salmonelli Enteritidis na skorupkach “Jaj Królewskich”

Ostrzeżenie GIS: Stwierdzono obecność Salmonelli Enteritidis na skorupkach “Jaj Królewskich”

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał we wtorek ostrzeżenie dotyczące obecności Salmonelli Enteritidis na powierzchni skorupek “Jaj Królewskich”. GIS zaznacza, że spożycie tych jaj może stanowić ryzyko dla zdrowia, ze względu na możliwość zakażenia salmonellą.

Ostrzeżenie GIS: Stwierdzono obecność Salmonelli Enteritidis na skorupkach “Jaj Królewskich”

Ostrzeżenie zostało opublikowane 31 maja na stronie internetowej i w mediach społecznościowych prowadzonych przez Urząd. Dotyczyło stwierdzenia Salmonelli Enteritidis na skorupkach “Jaj Królewskich” oraz “Mazowieckich Jaj”. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego ustalono, że tylko “Jaja Królewskie” są objęte wycofaniem i ostrzeżeniem.

Salmonella to bakteria, której spożycie surowych lub niewłaściwie obrabianych termicznie produktów, a także przeniesienie jej z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do wystąpienia zakażenia u człowieka. Konkretnie może to prowadzić do salmonellozy, której objawami są m.in. biegunka, bóle brzucha i wymioty.

Ostrzeżenie GIS dotyczy konkretnej partii produktów. Chodzi o “Jaja Królewskie” klasy A o wadze powyżej 60 g, jaja różnej wielkości, których termin spożycia to 18.06.2023, oraz skorupki z kodem 3PL14371391. Producentem tych jaj jest Firma Handlowa “KOKO” Zakład Pakowania Jaj Grzegorz Jabłoński z siedzibą w Straszewach 28, 09-304 Lubowidz. Firma ta podjęła działania w celu wycofania skażonych jaj z rynku i przekazania ich do utylizacji.

Warto podkreślić, że badania urzędowe przeprowadzone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żurominie nie wykazały obecności Salmonella spp. na fermie o numerze identyfikacyjnym 14371391, która podlega programowi zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach kur niosek gatunku Gallus gallus na lata 2023-2025. Informację tę podał sam GIS.

Salmonella jest jednym z głównych czynników powodujących zakażenia przewodu pokarmowego bakteryjnego pochodzenia w Polsce. Najczęściej dochodzi do zakażeń drogą pokarmową, poprzez spożycie zanieczyszczonej żywności.

Wybrane dla Ciebie