BiznesOstatni dzwonek dla przedsiębiorców. Zmiana opodatkowania może przynieść oszczędności

Ostatni dzwonek dla przedsiębiorców. Zmiana opodatkowania może przynieść oszczędności

Przedsiębiorcy w całej Polsce stoją przed ważnym wyborem, który może wpłynąć na ich finanse w 2024 roku. Mają czas tylko do 20 lutego, aby zdecydować o formie opodatkowania swojej działalności.

Ostatni dzwonek dla przedsiębiorców. Zmiana opodatkowania może przynieść oszczędności

Dostępne opcje – skala podatkowa, podatek liniowy oraz ryczałt – oferują różne możliwości, a decyzja ta może przynieść znaczące oszczędności zarówno w zakresie podatku dochodowego, jak i składki zdrowotnej.

Jak podkreśla Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt, dokonanie odpowiedniego wyboru jest kluczowe. “Warto przeliczyć, który sposób wybrać, ponieważ pozwoli to na oszczędności zarówno w podatku dochodowym jak i składce zdrowotnej”. Zmiana formy opodatkowania jest możliwa poprzez złożenie oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, a zarejestrowani przedsiębiorcy mogą to zrobić elektronicznie przez Konto Przedsiębiorcy na stronie biznes.gov.pl.

Wybór odpowiedniej formy opodatkowania nie jest jednak prosty. Przedsiębiorcy muszą wziąć pod uwagę nie tylko swoje przychody i koszty, ale również szereg innych czynników, takich jak liczba posiadanych dzieci, zatrudnienie i dochody współmałżonka czy planowane inwestycje. “Mam przekonanie, że takie kalkulacje powinny być intuicyjne i nie mogą przysparzać przedsiębiorcom problemów” – zaznacza Juszczyk.

Dodatkowym wyzwaniem dla przedsiębiorców jest składka zdrowotna, której wysokość może zależeć od wybranej formy opodatkowania. Przykłady wskazują, że podatek liniowy, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się mniej korzystny niż skala podatkowa, po uwzględnieniu składki zdrowotnej okazuje się bardziej opłacalny.

Oprócz czynników finansowych, przedsiębiorcy powinni również rozważyć możliwość skorzystania z różnych ulg podatkowych, które mogą być dostępne w zależności od wybranej formy opodatkowania. Zarówno skala podatkowa, jak i podatek liniowy pozwalają na uwzględnienie kosztów, a także na skorzystanie z ulg, takich jak wspólne rozliczenie z małżonkiem czy ulga prorodzinna.

Decyzja o formie opodatkowania na rok 2024 wymaga od przedsiębiorców dokładnej analizy ich sytuacji finansowej i osobistej. W obliczu zbliżającego się terminu, eksperci podkreślają, jak ważne jest dokonanie świadomego wyboru, który może przyczynić się do zmniejszenia obciążeń podatkowych i zapewnienia większej stabilności finansowej w nadchodzącym roku.

Wybrane dla Ciebie