PolskaORP Sokół w drodze do muzeum. Po widowiskowym transporcie ma stać się atrakcją turystyczną

ORP Sokół w drodze do muzeum. Po widowiskowym transporcie ma stać się atrakcją turystyczną

Rozpoczęła się operacja holowania okrętu podwodnego ORP Sokół ze stoczni na teren Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Jednostka zakończy swoją podróż jako eksponat na początku przyszłego tygodnia.

ORP Sokół w drodze do muzeum. Po widowiskowym transporcie ma stać się atrakcją turystyczną

Okręt przez trzy lata był przygotowywany w Stoczni Wojennej, by stać się muzealnym eksponatem. Jednostka w piątek została przetransportowana o odległość około dwóch mil morskich, czyli około 3,5 kilometra.

Okręt wraz z “wyposażeniem transportowym” waży ok. 360-370 ton, jego długość wynosi ok. 47,4 metrów, szerokość w najszerszym miejscu to 4,60 m (ale tymczasowa rama transportowa ma ok. 8 m).

“Sokół” po doholowaniu go do nabrzeża przez dwa dni – sobotę i niedzielę – będzie przygotowywany do kolejnej części operacji, wyciągnięcia na ląd i przewiezienia na teren Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przejęło okręt w lipcu 2020 r. i od tego czasu trwały prace w PGZ Stoczni Wojennej – oczyszczenie i zakonserwowanie kadłuba, wycięcie wejścia i wyjścia dla zwiedzających, pomalowanie kadłuba.

W trakcie prac w stoczni wymontowano m.in. jeden z silników, który trafił na ekspozycję muzeum, wycięto także drzwi, które mają ułatwić zwiedzającym wejście do środka okrętu. Plenerowa ekspozycja okrętu podwodnego będzie miała charakter swoistego pomnika upamiętniającego tysiące polskich marynarzy pełniących tę elitarną służbę.

Będzie nie tylko opowiadał historię konkretnego okrętu, ale stanie się swego rodzaju memoriałem poświęconym wszystkim 25 polskim okrętom podwodnym i ich załogom, ze szczególnym uwzględnieniem dokonań polskich podwodników w walce z Niemcami i Włochami podczas II wojny światowej. Nowy eksponat będzie gotowy do zwiedzania w przyszłym roku.

Wybrane dla Ciebie