Opioidy zmniejszają szansę na zajście w ciążę
Stosowanie leków opioidowych ma związek z mniejszym prawdopodobieństwem zajścia z ciążę, a na wczesnym etapie ciąży – z większym ryzykiem poronienia – wynika z nowych badań.
Naukowcy z Narodowych Instytutów Zdrowia w USA przyjrzeli się danym dotyczącym 1228 kobiet w wieku od 18 do 40 lat, u których co najmniej raz doszło do poronienia. 226 (18 proc.) kobiet stosowało leki opioidowe w czasie starania się o potomstwo, a 33 (5 proc.) kobiet, które zaszły w ciążę, zażywało opioidy na wczesnym jej etapie. U żadnej z kobiet nie wykryto obecności metadonu czy buprenofiny, tj. leków wykorzystywanych w leczeniu uzależnień od opiatów.
Stosowanie leków opioidowych było związane z mniejszym (o 29 proc.) prawdopodobieństwem zajścia w ciążę, a w pierwszych tygodniach ciąży przyczyniało się do ponad dwukrotnie większego ryzyka poronienia, niż w przypadku kobiet, które nie zażywały opioidów.
Autorzy zamierzają przeprowadzić więcej badań dotyczących wpływu leków opioidowych (przeciwbólowych lub przeciwkaszlowych) na płodność i przebieg ciąży.
Wyniki opublikowano w piśmie „Epidemiology” (DOI: 10.1097/EDE.0000000000001247) (PAP)