ŚwiatONZ: pracownicy UNRWA mogli być zaangażowani w atak na Izrael

ONZ: pracownicy UNRWA mogli być zaangażowani w atak na Izrael

Służby ONZ poinformowały o możliwości zaangażowania dziewięciu pracowników Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) w atak na Izrael, który miał miejsce 7 października 2023 roku. Zarzuty te wywołały międzynarodowe poruszenie i skłoniły kilka krajów do zawieszenia finansowania UNRWA.

ONZ: pracownicy UNRWA mogli być zaangażowani w atak na Izrael

Informacje o potencjalnym udziale pracowników ONZ w ataku ujawniono po wewnętrznym dochodzeniu, które objęło 19 przypadków domniemanego udziału personelu UNRWA w aktach terrorystycznych. W wyniku dochodzenia stwierdzono, że dziewięciu pracowników “mogło być zaangażowanych” w te wydarzenia. Wszyscy zostaną zwolnieni, co potwierdził rzecznik sekretarza generalnego ONZ, Farhan Haq. Jak podkreślił Haq, jakikolwiek udział pracowników agencji w atakach jest “straszliwą zdradą” misji, jaką UNRWA ma wobec narodu palestyńskiego.

UNRWA zatrudnia ponad 30 tys. pracowników, z czego około 13 tys. działa w Strefie Gazy, a większość z nich to Palestyńczycy. Agencja jest odpowiedzialna za prowadzenie szkół, zapewnianie opieki medycznej oraz świadczeń socjalnych dla palestyńskich uchodźców. Jej działalność jest finansowana głównie przez rządy innych państw.

Na początku roku Izrael oskarżył 12 pracowników UNRWA o bezpośredni udział w ataku z 7 października, podczas którego zginęło blisko 1200 osób, a 251 zostało porwanych. Izrael twierdził również, że znaczna część personelu agencji w Gazie ma powiązania z Hamasem oraz Palestyńskim Islamskim Dżihadem. UNRWA wielokrotnie odpierała te oskarżenia, podkreślając, że Izrael nie przedstawił wystarczających dowodów na poparcie swoich zarzutów.

W wyniku tych oskarżeń wiele krajów zdecydowało się zawiesić finansowanie UNRWA. Większość z nich wycofała się jednak z tej decyzji po przeprowadzeniu zewnętrznego audytu, który nie potwierdził twierdzeń Izraela o szerokich powiązaniach pracowników agencji z Hamasem.

Obecna sytuacja wywołuje poważne obawy o przyszłość UNRWA i jej zdolność do kontynuowania swojej misji w regionie. Atak z 7 października, który wywołał trwającą do dziś wojnę w Strefie Gazy, doprowadził do eskalacji konfliktu, w wyniku którego według lokalnych władz zginęło już blisko 40 tys. Palestyńczyków. Strefa Gazy pogrążona jest w głębokim kryzysie humanitarnym, a większość jej mieszkańców stała się uchodźcami wewnętrznymi, co jeszcze bardziej komplikuje działania pomocowe.

Zawieszenie finansowania przez niektóre kraje oraz konieczność zwolnienia pracowników oskarżonych o współudział w atakach stawiają UNRWA w trudnej sytuacji, zagrażając stabilności i efektywności agencji w regionie, który jest już dotknięty poważnym kryzysem humanitarnym.

izraelonzpalestyna
Wybrane dla Ciebie