Ok. 2 mln gospodarstw domowych z dostępem do sieci światłowodowej
Dzięki Programowi Operacyjnemu Polska Cyfrowa (POPC) dostęp do sieci światłowodowej uzyska ok. 2 mln gospodarstw domowych – zapowiedziała w czwartek w Sejmie wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. W tym w Polsce Wschodniej, na obszarach nieatrakcyjnych dla operatorów.
Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii wysłuchała w czwartek informacji na temat stanu wdrożenia pierwszej osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014-2020.
Buk przypomniała, że Program Operacyjny Polska Cyfrowa ma trzy główne osie, a jego czwarta oś to pomoc techniczna.
“Pierwsza (oś – PAP) to rozwój sieci szerokopasmowych, wyeliminowanie dysproporcji w rozwoju sieci telekomunikacyjnej na obszarach nieatrakcyjnych z punktu widzenia operatorów i ich inwestycji” – wyjaśniła Buk. Dodała, że druga oś POPC to e-administracja, czyli e-usługi dla obywateli. “Usługi, z których już dzisiaj (..) można korzystać – większość z nich jest finansowana z POPC. Trzecia oś to rozwój kompetencji cyfrowych społeczeństwa – podstawowych i bardziej zaawansowanych”. Dodała, że na program przeznaczono 2 mld euro.
Wskazała, że POPC wdraża podległe resortowi cyfryzacji Centrum Projektów Polska Cyfrowa, dystrybuujące środki unijne w naszym kraju.
Wiceszefowa resortu cyfryzacji zaznaczyła, w założeniu pierwsza oś POPC miała finansować światłowody, natomiast MC rozszerzyło go m.in. o hotspoty w gminach i Ogólnopolską Sieć Edukacyjną (OSE – program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego bezpłatnego i bezpiecznego internetu – PAP). Dodała, że w ramach pierwszej osi “mamy za sobą trzy konkursy, czwarty jest w trakcie”.
Poinformowała, że w 2015 r. Centrum Operacyjne Polska Cyfrowa ogłosiło pierwszy konkurs w ramach pierwszej osi POPC przeznaczony przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorców, który został rozstrzygnięty w 2016 r. Dodała, że w ramach tych działań powstało 6 tys. km światłowodów i zostało do nich podłączone 118 tys. gospodarstw domowych.
Buk oceniła, że “to co zmieniło diametralnie rzeczywistość telekomunikacyjną w naszym kraju” to drugi konkurs w ramach pierwszej osi POPC z 2016 r., który został rozstrzygnięty w 2017 r. “On miał charakter bezprecedensowy, dlatego, że (…) objął obszar całego kraju podzielonego na ok. 70 obszarów konkursowych. W ramach tego konkursu (…) zobowiązaliśmy operatorów do podłączenia nie tylko gospodarstw domowych, ale też szkół. (…) Wskaźniki (POPC – PAP) mówiły, że za 4 mld zł mamy podłączyć 726 tys. gospodarstw domowych” – zaznaczyła wiceminister.
Powiedziała, że w wyniku drugiego konkursu POPC w 2017 r. do sieci światłowodowej podłączono 53 obszary, a w tym samym roku ogłoszono trzeci konkurs na pokrycie siecią światłowodową pozostałych obszarów, przede wszystkim na terenie Polski Wschodniej. Dodała, że w wyniku trzech konkursów, dostęp do szerokopasmowego internetu uzyska ok. 2 miliony gospodarstw domowych i wszystkie szkoły, które dotąd nie miały nie miały dostępu do światłowodu. “W konsekwencji 272 proc. wskaźnika (POPC – PAP) do którego zobligowała nas Komisja Europejska zostało pokryte” – zaznaczyła.
Jak oceniła Buk, Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020 to jedyny taki program w Europie, który zawiera wszystkie komponenty cyfrowe. “To jest jego unikalność względem wcześniejszej perspektywy, kiedy te działania cyfrowe były rozproszone w różnych programach. Kończymy akurat perspektywę i możemy powiedzieć, że to było bardzo dobre podejście, znakomicie się sprawdziło i możemy powiedzieć, że chcemy je kontynuować w następnej perspektywie” – zaznaczyła.
Buk zaznaczyła, że w ramach uzgodnień z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej resort cyfryzacji dostał zgodę na to, by wpisać do perspektywy na lata 2021 – 2027 nowy Program Operacyjny Polska Cyfrowa.
“Jednocześnie w zeszłym roku, w ramach procedowanej ustawy o wspieraniu rozwoju sieci telekomunikacyjnych wprowadziliśmy Fundusz Szerokopasmowy, czyli dodatkowe środki już nie unijne, tylko z budżetu państwa, które również będą przeznaczone na budowę sieci na tych najbardziej wykluczonych obszarach. Fundusz ten rusza od stycznia przyszłego roku – on będzie uzupełnieniem POPC” – powiedziała wiceminister.
Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii powołano Podkomisję stałą do spraw regulacji prawnych dotyczących algorytmów cyfrowych. (PAP)