Od stycznia zmiany w segregacji odpadów. Będzie nowy pojemnik

W odpowiedzi na narastający problem górujących odpadów tekstylnych, Polska przygotowuje się do wprowadzenia przełomowych przepisów. Od 2025 roku każdy obywatel będzie zobowiązany do segregacji zużytej odzieży i innych materiałów tekstylnych.

Od stycznia zmiany w segregacji odpadów. Będzie nowy pojemnik

To krok w stronę realizacji ambitnych celów Unii Europejskiej, której strategia zakłada znaczące ograniczenie ilości odpadów trafiających na wysypiska i ich wpływu na środowisko naturalne.

Do tej pory, mimo rekomendacji, selektywna zbiórka tekstyliów nie była powszechną praktyką. Nadchodzące zmiany mają to zmienić, wprowadzając obowiązek, który przekształci dotychczasowe zalecenia w normę.

Tekstylia są szczególnie problematyczne w kontekście ochrony środowiska. Ich rozkład trwa dziesiątki lat, a materiały syntetyczne, takie jak poliester, przyczyniają się do zanieczyszczenia gleby i wód mikroplastikiem. To bezpośredni atak na ekosystemy i zdrowie publiczne.

Nowe regulacje przewidują, że mieszkańcy będą mogli pozbywać się niechcianych tekstyliów poprzez Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Gminy zyskują swobodę w wyborze metody zbiórki – może to oznaczać pojawienie się nowych pojemników lub innych lokalnych rozwiązań.

Zgodnie z nowymi regulacjami, obowiązkowej segregacji będą podlegały: ubrania, obuwie oraz elementy wyposażenia domowego, takie jak firany, zasłony, pościel, obrusy, koce i narzuty

Wybrane dla Ciebie