Od 1 do 15 października ponad 228 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń grypy
W pierwszej połowie października odnotowano w Polsce 228 tys. 528 zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
W kolejnych październikowych meldunkach epidemiologicznych (1-7.10. oraz 8-15.10.) notowano odpowiednio 111 tys. 154 przypadki oraz 117 tys. 374 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Z powodu grypy lub jej podejrzenia w dwóch pierwszych tygodniach października wystawiono 426 skierowań do szpitala. Nie zanotowano zgonów.
W całym wrześniu br. odnotowano ponad 287 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń grypy.
Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, mającą znaczący wpływ na odporność.
Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.
Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje silną gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. Może też mieć przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. (PAP)