PolskaNowy rezonans magnetyczny w szczecińskim szpitalu. Dzięki wsparciu WOŚP

Nowy rezonans magnetyczny w szczecińskim szpitalu. Dzięki wsparciu WOŚP

Z udziałem Jurka Owsiaka w szczecińskim szpitalu Zdroje otwarto nową, supernowoczesną pracownię rezonansu magnetycznego. Jej utworzenie było możliwe dzięki wsparciu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego. – Gdyby nie pomoc WOŚP, diagnostyka obrazowa nie miałaby racji bytu – podkreślił dyrektor placówki.

Nowy rezonans magnetyczny w szczecińskim szpitalu. Dzięki wsparciu WOŚP

– Jest to wysokiej klasy rezonans magnetyczny, najlepszy sprzęt w Zachodniopomorskiem – zachwala Filip Tera, koordynator zespołu techników w szpitalu Zdroje w Szczecinie. Sprzęt został właśnie przekazany placówce przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Zakup urządzeń i aparatury do Pracowni Rezonansu Magnetycznego sfinansowany został ze środków pochodzących z 29. finału WOŚP. Sercem pracowni jest nowoczesny aparat Siemens Magnetom Sola – 1,5-teslowe urządzenie, które wraz z dodatkowymi funkcjami, w jakie zostało wyposażone, czyni je unikalnym w skali całego regionu.

Fundacja WOŚP przekazała też do nowej pracowni aparat do znieczulania dzieci i kardiomonitor jezdny – urządzenia specjalnie dostosowane do pracy w środowisku pola magnetycznego. Finansowe wsparcie w wysokości blisko trzech milionów złotych udzielił także Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

– To są urządzenia najnowsze, które będą przez wiele lat pracowały. My, pomagając sobie, pokazujemy, że jesteśmy krajem demokratycznym. Dzielimy się tym, co mamy. Robimy rzeczy niezwykłe – mówił podczas przekazania sprzętu Jurek Owsiak, szef WOŚP.

Przypomniał, że Orkiestra gra na całym świecie. – Gramy ze wszystkimi bez względu na opcję polityczną, religię. Chcemy wszystkich przytulić – podkreślał.

– Gdyby nie pomoc WOŚP, diagnostyka obrazowa nie miałaby racji bytu, a nasz szpital jest największy w regionie i ten sprzęt jest potrzebny, żeby leczyć małych pacjentów. Na oddziale neurologii to właściwie podstawowe badanie. Trafiają tam dzieci z urazami mózgu, właściwie każdy na ten rezonans trafia. Przy okazji mamy SOR dziecięcy. Teraz wiemy, że jesteśmy w stanie natychmiast badać i diagnozować – cieszy się Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala. Podkreśla, że Orkiestra nie tylko kupuje znakomity sprzęt, ale też w świetnych cenach, które potrafi wynegocjować.

Personel zapewnia, że sprzęt będzie potrzebny każdego dnia. Skorzysta z niego wielu pacjentów między innymi chorych na padaczki lekooporne czy guzy mózgu. Nie będą musieli szukać pomocy za granicą czy wydawać pieniędzy na badania w prywatnych klinikach.

Wybrane dla Ciebie