PolskaNowe zasady testowania w kierunku koronawirusa. Co się zmieni?

Nowe zasady testowania w kierunku koronawirusa. Co się zmieni?

Od 1 kwietnia 2022 roku zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa.
O zleceniu testu będzie decydował lekarz.

<p>Bratys³awa, S³owacja, 23.01.2021. Koronawirus na S³owacji. Pobieranie wymazu do testów na obecnoœæ koronawirusa SARS-CoV-2, 23 bm. w szkole podstawowej w Bratys³awie. Niemal 70 polskich medyków przylecia³o 22 bm. do Bratys³awy, aby wspieraæ tamtejsz¹ s³u¿bê zdrowia. Bêd¹ pomagaæ w narodowym testowaniu S³owaków. (rp/doro) PAP/Radek Pietruszka</p>
<p>Bratys³awa, S³owacja, 23.01.2021. Koronawirus na S³owacji. Pobieranie wymazu do testów na obecnoœæ koronawirusa SARS-CoV-2, 23 bm. w szkole podstawowej w Bratys³awie. Niemal 70 polskich medyków przylecia³o 22 bm. do Bratys³awy, aby wspieraæ tamtejsz¹ s³u¿bê zdrowia. Bêd¹ pomagaæ w narodowym testowaniu S³owaków. (rp/doro) PAP/Radek Pietruszka</p>

Dla pacjentów testy pozostają bezpłatne.

Od 28 marca 2022 roku przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.

Do szpitala i do sanatorium już bez wyniku testu na koronawirusa.

Według znowelizowanego rozporządzenia epidemicznego Rady Ministrów [1], placówka medyczna, już od 28 marca 2022 roku, nie ma prawa żądać od pacjenta negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dotyczy to m.in. wyjazdu do sanatorium lub przyjęcia do szpitala.

O skierowaniu pacjenta na test w kierunku koronawirusa zdecyduje lekarz, na podstawie oceny stanu zdrowia, w tym objawów, które mogą wskazywać na COVID-19.

Jeśli lekarz POZ zdecyduje się wykonać test pacjentowi, będzie to szybki test antygenowy. Wynik testu jest znany po kilku lub kilkunastu minutach. Taki test lekarz zleci osobie z objawami, które mogą być wywołane zakażeniem koronawirusem. Test będzie bezpłatny dla pacjenta. W aktualnej sytuacji, znacznego spadku zachorowań na COVID-19, nie ma potrzeby masowego testowania pacjentów w kierunku koronawirusa przed wizytą w POZ, gabinecie lekarza specjalisty lub w szpitalu przed planowym zabiegiem.

Test PCR będzie mógł zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem.

Od 30 marca 2022 roku, po godzinie 12.00, nie będzie możliwe samodzielne zapisanie się na test PCR przez formularz zgłoszeniowy wypełniany online lub przez konsultanta infolinii DOM.

Od 1 kwietnia 2022 roku nie będzie można zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 w aptekach, laboratoriach oraz w mobilnych punktach wymazowych.

W przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, lekarz zaleca samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów. Dokładnie tak, jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie.

Długość zwolnienia zależy od lekarza (zalecane minimum 7 dni), w zależności od stanu pacjenta, czynników ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 (np. brak szczepienia przeciw COVID-19, zaawansowany wiek, choroby przewlekłe m.in. cukrzyca) oraz wysokiego zagrożenia wystąpienia powikłań.

Utrzymujący się spadek liczby zakażeń koronawirusem, zniesienie obostrzeń sanitarnych i mniej hospitalizacji związanych z COVID-19 skłoniły Ministra Zdrowia do zmiany polecenia w sprawie zasad finansowania testów w kierunku koronawirusa.

Od 1 kwietnia 2022 roku testy w kierunku koronawirusa nie będą finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Dla pacjentów testy nadal będą bezpłatne.

Wybrane dla Ciebie