Niezwykłe odkrycie przy Zamku Grodno, które potwierdza legendę. Zamek ma ponad 100 więcej lat niż zakładano?
Nie od dziś wiadomo, że w każdej legendzie jest ziarno prawdy. Okazuje się, że w przypadku Zamku Grodno, może go być więcej niż tylko ziarno. Najnowsze odkrycia eksploratorów i archeologów wskazują, że legenda na temat czasu powstania warowni może być czymś więcej niż tylko opowieścią.
Tym razem, badacze postanowili skupić się na nasypie ziemnym na podzamczu, który istnieje pomiędzy murami zamkowymi. Wielu twierdziło, że został on usypany dopiero po wojnie, jednak takie głosy nie zniechęciły archeologów. Jak się okazało, ciekawość się opłaciła.
Najpierw odkryto warstwy pochodzące z XVII wieku, na których widać warstwę spalenizny, co może sugerować pożar, który pochłonął część zamku. Prace kontynuowano do czasu, aż odkryto kolejne znaleziska – fragmenty ceramiki, która datowana jest na przełom XII i XIII wieku.
To najwcześniejsze zabytki, jakie udało się odkryć w tym rejonie, które jednocześnie może udowodnić, że legenda co do czasu powstania warowni są prawdziwe. Od wieków powtarza się bowiem, że murowany zamek powstał w XIII wieku, za czasów księcia Bolka I Surowego.
To wyjątkowo ważne odkrycie, ponieważ pokazuje, że zamek prawdopodobnie istnieje ponad 100 lat dłużej niż początkowo zakładano. Badacze zapowiadają dalsze prace w okolicy.