Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Poznaniu
Podczas prowadzenia prac wykopaliskowych związanych z Projektem Kolegiata Poznań na placu Kolegiackim dokonano wyjątkowego odkrycia – wśród ruin kolegiaty znajdowały się groby, a w jednym z nich dobrze zachowane szczątki kobiety z różańcem, złotym sygnetem i nakryciem głowy. Jak ustalono, jest to szlachcianka z XVI wieku.
Podczas prac na placu Kolegiackim do tej pory udało się ujawnić wiele niepowtarzalnych zabytków i śladów niezwykłej historii miasta. W ruinach dawnej kolegiaty znajdują się m.in. groby. Jak dziś poinformowano, we wrześniu 2018 roku dokonano wyjątkowego odkrycia.
W południowo-wschodniej części placu, czyli w rejonie prezbiterium dawnego kościoła odsłonięto pochówek, który datowany jest na XVI wiek.
Całość jest dobrze zachowana. W grobie znajdowała się kobieta z różańcem, złotym sygnetem i nakryciem głowy, które jest w dobrym jak na upływ czasu stanie.
Już od jutra, 30 maja, odnalezione przez archeologów nakrycie głowy będzie można podziwiać w Zamku Królewskim na wystawie „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku”.
Archeolodzy nie kryją zadowolenia i ekscytacji. Jak podkreślają, jest to „unikat w skali Europy”. Nakrycie zostało nazwane „perłowym czepcem”.