Nielegalny przewóz chronionej papugi Żako ujawniony na granicy w Medyce
Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze służby celnej zatrzymali nielegalny transport papugi żako, gatunku objętego ochroną na mocy konwencji waszyngtońskiej CITES.
Papuga znajdowała się w transporterze dla zwierząt, jednak kierowca, obywatel Ukrainy, nie posiadał wymaganych dokumentów na przewóz tego chronionego ptaka przez granicę.
Agata Zienkiewicz z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie poinformowała, że kierowca najprawdopodobniej nie zdawał sobie sprawy z konieczności posiadania odpowiednich zezwoleń. “Nie tłumaczył się. Prawdopodobnie nie wiedział, że takie dokumenty są potrzebne. Papuga jest bezpieczna” – przekazała Zienkiewicz. Nie ujawniono jednak dalszych losów ptaka.
Przewóz gatunków zagrożonych wyginięciem przez granice Unii Europejskiej możliwy jest wyłącznie po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń i świadectw wydawanych przez władze państwowe. Za naruszenie przepisów CITES grożą surowe kary, w tym kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Papuga żako większa, gatunek zagrożony wyginięciem, pochodzi z lasów środkowej Afryki oraz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Niestety, papugi te są często przedmiotem nielegalnego handlu, a część z nich można spotkać w miastach afrykańskich po ucieczce od nielegalnych właścicieli.
W pierwszym półroczu 2024 roku na przejściach granicznych w województwie podkarpackim funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wykryli przewóz blisko 3,1 tys. okazów objętych ochroną CITES, co podkreśla skalę problemu nielegalnego handlu chronionymi zwierzętami.