KulturaNie żyje Stanisław Tym. Artysta, który kształtował poczucie humoru Polaków

Nie żyje Stanisław Tym. Artysta, który kształtował poczucie humoru Polaków

Polska kultura straciła jednego ze swoich najważniejszych twórców. Stanisław Tym, aktor, satyryk, reżyser, scenarzysta i literat, zmarł w wieku 87 lat. Jego twórczość i osobowość na zawsze pozostaną w sercach Polaków, którzy przez dekady śmiali się z absurdów PRL-u, patrząc na nie oczami niezapomnianego Ryszarda Ochódzkiego z "Misia" czy kaowca z "Rejsu".

Stanisław Tym
Stanisław Tym
Źródło zdjęć: © wikiepedia | ipolska24.pl

Symbol Polskiego Humorystycznego Dystansu

O śmierci Stanisława Tyma poinformował tygodnik Polityka, którego zmarły był wieloletnim felietonistą. "Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru" – napisano w nekrologu opublikowanym na stronie tygodnika. Jak zauważył redaktor naczelny Polityki, Jerzy Baczyński, "wielu z nas, zwłaszcza młodsze pokolenia, patrzy na PRL oczami Staszka Tyma".

Artysta Wszechstronny

Stanisław Tym urodził się 17 lipca 1937 roku w Małkini. Choć początkowo podjął studia techniczne na Politechnice Warszawskiej oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ostatecznie wybrał drogę artystyczną. Na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie zaczął pisać teksty i występować w kabaretach studenckich, co otworzyło mu drzwi do świata filmu i teatru.

Debiutował na dużym ekranie w filmie "Cafe pod Minogą" w 1959 roku. Jednak największą sławę przyniosły mu role w "Rejsie" Marka Piwowskiego oraz w kultowym "Misiu" Stanisława Barei i jego kontynuacjach. Jego bohaterowie, takie jak prezes Ryszard Ochódzki czy kaowiec-pasażer na gapę, na stałe zapisali się w historii polskiego kina, wprowadzając niezapomniane cytaty do języka codziennego.

Twórca Nie Tylko Na Ekranie

Choć Tym był znakomitym aktorem, sam o sobie mówił, że przede wszystkim jest komediopisarzem. "To wszystko, co mówią na mój temat – aktor, reżyser, satyryk – ja uważam za rzeczy dopełniające. Generalnie uważam się za komediopisarza" – mówił w Polskim Radiu.

Jego scenariusze, w tym do takich filmów jak "Rozmowy kontrolowane", wyróżniały się trafnością obserwacji społecznych, humorem i zdolnością uchwycenia absurdu rzeczywistości.

Dziedzictwo i Nagrody

Stanisław Tym był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. za scenariusz do "Rozmów kontrolowanych" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1992), Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty (1998) czy nagrody telewizyjnego Pegaza (2002). Jego twórczość stała się pomostem łączącym pokolenia, przypominając o absurdach PRL-u w sposób, który jednocześnie bawił i zmuszał do refleksji.

Żegnaj, Mistrzu

Stanisław Tym pozostanie w pamięci Polaków jako artysta, który kształtował poczucie humoru kilku pokoleń. Jego przenikliwość, dystans i talent na zawsze wpisały go w kanon polskiej kultury. Jak podkreślił Jerzy Baczyński: "To opowieść o tamtych czasach, która najmocniej osadziła się w naszej zbiorowej wyobraźni".

Wybrane dla Ciebie