Nie żyje Stanisław Tym. Artysta, który kształtował poczucie humoru Polaków
Polska kultura straciła jednego ze swoich najważniejszych twórców. Stanisław Tym, aktor, satyryk, reżyser, scenarzysta i literat, zmarł w wieku 87 lat. Jego twórczość i osobowość na zawsze pozostaną w sercach Polaków, którzy przez dekady śmiali się z absurdów PRL-u, patrząc na nie oczami niezapomnianego Ryszarda Ochódzkiego z "Misia" czy kaowca z "Rejsu".
Symbol Polskiego Humorystycznego Dystansu
O śmierci Stanisława Tyma poinformował tygodnik Polityka, którego zmarły był wieloletnim felietonistą. "Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru" – napisano w nekrologu opublikowanym na stronie tygodnika. Jak zauważył redaktor naczelny Polityki, Jerzy Baczyński, "wielu z nas, zwłaszcza młodsze pokolenia, patrzy na PRL oczami Staszka Tyma".
Artysta Wszechstronny
Stanisław Tym urodził się 17 lipca 1937 roku w Małkini. Choć początkowo podjął studia techniczne na Politechnice Warszawskiej oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ostatecznie wybrał drogę artystyczną. Na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie zaczął pisać teksty i występować w kabaretach studenckich, co otworzyło mu drzwi do świata filmu i teatru.
Debiutował na dużym ekranie w filmie "Cafe pod Minogą" w 1959 roku. Jednak największą sławę przyniosły mu role w "Rejsie" Marka Piwowskiego oraz w kultowym "Misiu" Stanisława Barei i jego kontynuacjach. Jego bohaterowie, takie jak prezes Ryszard Ochódzki czy kaowiec-pasażer na gapę, na stałe zapisali się w historii polskiego kina, wprowadzając niezapomniane cytaty do języka codziennego.
Twórca Nie Tylko Na Ekranie
Choć Tym był znakomitym aktorem, sam o sobie mówił, że przede wszystkim jest komediopisarzem. "To wszystko, co mówią na mój temat – aktor, reżyser, satyryk – ja uważam za rzeczy dopełniające. Generalnie uważam się za komediopisarza" – mówił w Polskim Radiu.
Jego scenariusze, w tym do takich filmów jak "Rozmowy kontrolowane", wyróżniały się trafnością obserwacji społecznych, humorem i zdolnością uchwycenia absurdu rzeczywistości.
Dziedzictwo i Nagrody
Stanisław Tym był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. za scenariusz do "Rozmów kontrolowanych" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1992), Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty (1998) czy nagrody telewizyjnego Pegaza (2002). Jego twórczość stała się pomostem łączącym pokolenia, przypominając o absurdach PRL-u w sposób, który jednocześnie bawił i zmuszał do refleksji.
Żegnaj, Mistrzu
Stanisław Tym pozostanie w pamięci Polaków jako artysta, który kształtował poczucie humoru kilku pokoleń. Jego przenikliwość, dystans i talent na zawsze wpisały go w kanon polskiej kultury. Jak podkreślił Jerzy Baczyński: "To opowieść o tamtych czasach, która najmocniej osadziła się w naszej zbiorowej wyobraźni".