“Nie wyprodukowano ani jednej maseczki”. NIK o “porażce” rządowego programu “Polskie Szwalnie”
Rządowy program “Polskie Szwalnie”, w ramach którego w czasie pandemii miały być produkowane maseczki, okazał się porażką – tak wynika z raportu opublikowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli. Program kosztował 313 milionów złotych, a do dziś nie wyjaśniono, na jakich zasadach przedsiębiorstwa dostawały kontrakty.
Wytworzono miliony sztuk maseczek nienadających się do użytku, a fabryka w Stalowej Woli, mimo zakupu dziewięciu linii produkcyjnych – poza produktami testowymi – nie wyprodukowała ani jednej maseczki.
Do zarzutów NIK ustosunkowała się już Agencja Rozwoju Przemysłu, która podkreśla, że program przyczynił się do ochrony zdrowia i życia wielu ludzi.
Rządowy program Polskie Szwalnie opisywali wcześniej, w 2021 roku, reporterzy “Superwizjera” TVN. Zainicjowany został przez Ministerstwo Rozwoju, a patronat nad nim objął prezydent Andrzej Duda. Do realizacji programu wyznaczono Agencję Rozwoju Przemysłu, która zapewnić miała produkcję polskich maseczek ochronnych. Program kosztował ponad ćwierć miliarda złotych i zakładał trzy filary: produkcję własną w zakładzie w Stalowej Woli, współpracę z polskimi szwalniami oraz kontrakty z firmami zewnętrznymi na maszynową produkcję maseczek. Tymczasem – według ustaleń dziennikarzy – za kwoty znacznie wyższe niż ceny rynkowe – w ramach programu – wytworzono miliony sztuk maseczek, które nie nadawały się do użytku, a zakład w Stalowej Woli nic nie produkował.
Kontrolerzy wskazali, że na 13 umów zawartych przez Agencję Rozwoju Przemysłu w ramach programu Polskie Szwalnie w przypadku 10 nie było jakichkolwiek śladów umożliwiających wskazanie kto, kiedy i na podstawie jakich kryteriów zdecydował o ich zawarciu. W ramach programu ARP dostarczyła kancelarii premiera ok. 105 mln maseczek medycznych i ok. 67 mln maseczek niemedycznych za kwotę ponad 313 mln zł. Poważne wątpliwości NIK wzbudziła jednak rzetelność nadzoru nad ich jakością.
“Zupełnym fiaskiem zakończył się realizowany także przez Agencję projekt Stalowa Wola, w ramach którego, mimo zakupu dziewięciu linii produkcyjnych, poza produktami testowymi nie wyprodukowano ani jednej maseczki” – napisano w wynikach kontroli.