Naukowcy bliscy odkrycia klucza do zagadki choroby Alzheimera
Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Belgii zbadali głębokie mechanizmy prowadzące do degeneracji komórek mózgowych w chorobie Alzheimera, otwierając drzwi do potencjalnie nowych metod leczenia.
Zespół badawczy, który publikował swoje wyniki w prestiżowym czasopiśmie Science, dostarczył istotnych dowodów wskazujących na to, że nieprawidłowe białka gromadzące się w mózgu mogą wywoływać „nekroptozę”, czyli formę samobójstwa komórkowego. To właśnie nekroptoza, zdaniem ekspertów, może stać za utratą komórek mózgowych, czyli neuronów, prowadząc do takich objawów choroby Alzheimera jak utrata pamięci.
Długo utrzymywana tajemnica wokół tego, co dokładnie powoduje te objawy, w końcu może zostać rozwikłana dzięki tym odkryciom. Naukowcy z brytyjskiego Instytutu Badań nad Dementią przy University College London oraz KU Leuven w Belgii zidentyfikowali specyficzną cząsteczkę, MEG3, jako potencjalnego winowajcę w procesie nekroptozy w chorobie Alzheimera.
Przeprowadzone badania były oparte na przeszczepieniu ludzkich komórek mózgowych do genetycznie modyfikowanych myszy. Te zwierzęta były zaprogramowane, by produkować nadmierne ilości nieprawidłowego białka amyloidu.
„Po raz pierwszy mamy wskazówkę, jak i dlaczego neurony umierają w chorobie Alzheimera. To naprawdę dostarcza mocnych dowodów, że jest to specyficzna ścieżka samobójstwa”, powiedział prof. Bart De Strooper, badacz z Instytutu Badań nad Dementią.
Choć odkrycie to jest bez wątpienia przełomowe, wielu ekspertów podkreśla, że dalsze badania są niezbędne. Profesor Tara Spires-Jones z Uniwersytetu w Edynburgu określiła wyniki jako „fascynujące” i „ważne dla rozwoju tej dziedziny”, ale również podkreśliła potrzebę dalszych badań.
Doktor Susan Kohlhaas z Alzheimer’s Research UK wyraziła swoje podekscytowanie wynikami, ale jednocześnie zaznaczyła, że badania te wciąż są na wczesnym etapie.
Mimo tego, te odkrycia niewątpliwie dają nadzieję na przyszłość, kiedy to być może będzie możliwe skuteczne leczenie, a może nawet zatrzymanie postępu choroby Alzheimera.