Największy cios w czarny rynek tytoniowy od lat
Blisko 30 milionów nielegalnych papierosów, 15 ton tytoniu i 13 zatrzymanych członków zorganizowanej grupy przestępczej – to efekt międzynarodowej operacji służb z Polski, Niemiec, Holandii i przy wsparciu Europolu. W Düsseldorfie i Weert zdemaskowano ogromną siatkę zajmującą się produkcją i dystrybucją podrabianych wyrobów tytoniowych.
Funkcjonariusze z CBŚP w Gorzowie Wielkopolskim, Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz niemieckiego Urzędu Celnego w Essen dokonali spektakularnego odkrycia – nielegalna fabryka papierosów, działająca na pełnych obrotach, ukryta była w sercu Niemiec.
Profesjonalna linia, fałszywe marki, milionowe straty
W zdemaskowanym obiekcie znajdowały się dwie kompletne linie produkcyjne do tworzenia i pakowania papierosów oraz maszyny do cięcia i obróbki tytoniu. Na miejscu zatrzymano 11 osób – głównie obywateli Europy Wschodniej, w tym Polaków – którzy zostali przyłapani na gorącym uczynku. Akcję wsparły niemieckie siły specjalne.
– Zabezpieczono blisko 25 mln gotowych papierosów z logo znanych marek, a także tysiące filtrów, owijek, opakowań i klejów – informują śledczy.
Gotówka w skrytkach i uderzenie w Holandii
Podczas przeszukań w Mülheim an der Ruhr i Mönchengladbach ujawniono kolejne 120 tys. sztuk papierosów i 108 tys. euro w gotówce, które były ukryte w różnych częściach budynków. Do odnalezienia pieniędzy użyto psów tropiących.
Równolegle, dzięki informacjom od niemieckich służb, holenderska FIOD przeszukała magazyn w Weert, gdzie zabezpieczono kolejne 7 milionów papierosów pochodzących z tej samej siatki przestępczej. Na miejscu zatrzymano jedną osobę.
Gigantyczne straty i czarny rynek Europy
Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży, straty dla państwowych budżetów w Europie sięgnęłyby ponad 6 milionów euro. Śledczy ustalili, że tylko od stycznia 2025 roku, grupa zdążyła wyprodukować dziesiątki milionów sztuk papierosów, głównie z myślą o czarnym rynku w krajach Unii Europejskiej.
– Tak zorganizowana produkcja to poważne zagrożenie dla gospodarki i zdrowia publicznego – podkreślają służby.
Kulisy międzynarodowej współpracy
Operacja była możliwa dzięki wymianie informacji pomiędzy polskimi, niemieckimi i holenderskimi służbami, przy logistycznym wsparciu Europolu. Śledztwo trwa nadal, a funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań i ujawnienia innych magazynów.
Zamiast luksusowych cygar – przemysłowy przekręt w szarej strefie. Międzynarodowa fabryka nielegalnych papierosów została zlikwidowana, ale czarny rynek nie śpi. Walka trwa dalej.